40 dni do Euro - zabezpieczenie medyczne zgodnie z harmonogramem

Wyznaczone szpitale i przychodnie dla kibiców, zespoły medyczne na każdym stadionie oraz słowniki medyczne w 40 językach - tak wyglądają przygotowania zabezpieczenia medycznego na 40 dni przed Euro 2012.

Jak podkreśla koordynator krajowy ds. opieki medycznej i ratownictwa Spółki PL.2012 Elżbieta Lipska, przygotowania do zabezpieczenia medycznego przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Są gotowe m.in. plany operacyjne zabezpieczenia medycznego miast gospodarzy, plan krajowy, a także plan bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.

Przygotowania w zakresie opieki medycznej i ratownictwa od początku są prowadzone w strukturze Komitetu Medycznego UEFA EURO2012 w Polsce, którego prace prowadzi koordynator krajowy i spółka PL.2012. W skład Komitetu wchodzą koordynatorzy medyczni z 4 miast gospodarzy, nadzorujący tamtejsze komitety medyczne.

W skład głównego Komitetu wchodzą ponadto przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, zabezpieczenia medycznego lotnisk, koordynatorzy medyczni stadionów. W ramach komitetu funkcjonują cztery zespoły robocze ds. stadionów, lotnisk, bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego oraz wsparcia programu kontroli antydopingowego UEFA.

Dla każdego stadionu jest wyznaczony koordynator medyczny, jest też przypisany zespół medyczny, który już na tym stadionie pracuje i ma doświadczenie na danym obiekcie. Osoby te przeszły szkolenia oraz brały udział w wydarzeniach testowych na "swoich" stadionach. Także do wyznaczonych pięciu stref kibica: w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu oraz Krakowie przypisane są już konkretne zespoły medyczne, które mają doświadczenie w zabezpieczeniu medycznym dużych imprez sportowych.

Ponadto w każdym z miast gospodarzy na czas mistrzostw zostały zakontraktowane w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego - od pięciu do siedmiu w zależności od przedstawionego przez miasta zapotrzebowania.

W dniu meczu w każdym z miejsc oficjalnych, czyli na stadionie lub strefie kibica będzie od kilkudziesięciu do stu osób personelu medycznego. Pomoc będzie można uzyskać m.in. w wyznaczonych punktach medycznych oznakowanych w ten sam sposób - biały krzyż na zielonym tle.

Wyznaczono 26 szpitali referencyjnych w miastach-gospodarzach. Są to placówki, które w czasie Euro będą prowadziły swoją normalną działalność, natomiast dodatkowo są przygotowane na przyjęcie kibiców. Część z nich przeszła rozbudowy lub modernizacje, które wpisały się w planowaną funkcję na czas mistrzostw. Wyznaczone zostały też placówki podstawowej opieki zdrowotnej, około 10 w każdym z miast-gospodarzy, które będą świadczyły w sposób szczególny pomoc medyczną dla kibiców.

Placówki te zostały przygotowane do obsługi systemu "Polish Pass" - czyli karty dla kibiców i podróżnych na czas Euro, w ramach której kibice oprócz biletów na komunikację miejską, kolejową, czy lotniczą oraz rezerwacji miejsc noclegowych mogą wykupić także ubezpieczenie zdrowotne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH