40 dni do Euro - zabezpieczenie medyczne zgodnie z harmonogramem

Wyznaczone szpitale i przychodnie dla kibiców, zespoły medyczne na każdym stadionie oraz słowniki medyczne w 40 językach - tak wyglądają przygotowania zabezpieczenia medycznego na 40 dni przed Euro 2012.

Jak podkreśla koordynator krajowy ds. opieki medycznej i ratownictwa Spółki PL.2012 Elżbieta Lipska, przygotowania do zabezpieczenia medycznego przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Są gotowe m.in. plany operacyjne zabezpieczenia medycznego miast gospodarzy, plan krajowy, a także plan bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.

Przygotowania w zakresie opieki medycznej i ratownictwa od początku są prowadzone w strukturze Komitetu Medycznego UEFA EURO2012 w Polsce, którego prace prowadzi koordynator krajowy i spółka PL.2012. W skład Komitetu wchodzą koordynatorzy medyczni z 4 miast gospodarzy, nadzorujący tamtejsze komitety medyczne.

W skład głównego Komitetu wchodzą ponadto przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, zabezpieczenia medycznego lotnisk, koordynatorzy medyczni stadionów. W ramach komitetu funkcjonują cztery zespoły robocze ds. stadionów, lotnisk, bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego oraz wsparcia programu kontroli antydopingowego UEFA.

Dla każdego stadionu jest wyznaczony koordynator medyczny, jest też przypisany zespół medyczny, który już na tym stadionie pracuje i ma doświadczenie na danym obiekcie. Osoby te przeszły szkolenia oraz brały udział w wydarzeniach testowych na "swoich" stadionach. Także do wyznaczonych pięciu stref kibica: w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu oraz Krakowie przypisane są już konkretne zespoły medyczne, które mają doświadczenie w zabezpieczeniu medycznym dużych imprez sportowych.

Ponadto w każdym z miast gospodarzy na czas mistrzostw zostały zakontraktowane w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego - od pięciu do siedmiu w zależności od przedstawionego przez miasta zapotrzebowania.

W dniu meczu w każdym z miejsc oficjalnych, czyli na stadionie lub strefie kibica będzie od kilkudziesięciu do stu osób personelu medycznego. Pomoc będzie można uzyskać m.in. w wyznaczonych punktach medycznych oznakowanych w ten sam sposób - biały krzyż na zielonym tle.

Wyznaczono 26 szpitali referencyjnych w miastach-gospodarzach. Są to placówki, które w czasie Euro będą prowadziły swoją normalną działalność, natomiast dodatkowo są przygotowane na przyjęcie kibiców. Część z nich przeszła rozbudowy lub modernizacje, które wpisały się w planowaną funkcję na czas mistrzostw. Wyznaczone zostały też placówki podstawowej opieki zdrowotnej, około 10 w każdym z miast-gospodarzy, które będą świadczyły w sposób szczególny pomoc medyczną dla kibiców.

Placówki te zostały przygotowane do obsługi systemu "Polish Pass" - czyli karty dla kibiców i podróżnych na czas Euro, w ramach której kibice oprócz biletów na komunikację miejską, kolejową, czy lotniczą oraz rezerwacji miejsc noclegowych mogą wykupić także ubezpieczenie zdrowotne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH