Ponad 4 mln Polaków nie wie, że żyje z chorobą nerek - twierdzi prof. Bolesław Rutkowski, krajowy konsultant ds. nefrologii i powołuje się na wyniki analiz badań, przeprowadzonych w ramach akcji "Uwaga nerki!". Blisko 20 proc. przebadanych znajduje się w III i IV stadium choroby.

Przewlekłe choroby nerek (PChN) występują częściej niż sądzono do tej pory. Zgodnie z wynikami badań epidemiologicznych prowadzonych w wielu krajach na świecie, w tym także w Polsce wiadomo, że uszkodzenie nerek w przebiegu ich różnorodnych schorzeń występuje u 7–18 proc. populacji. Przyjmując szacunkowe wyliczenia można więc powiedzieć, że w Polsce jest ok. 4 mln przypadków PChN, a na świecie liczba ta przekracza 600 mln osób.

Celem akcji „Uwaga nerki!” było umożliwienie jak największej liczbie osób wykonania badania stężenia kreatyniny w surowicy krwi i wyliczenia wskaźnika eGFR.

Aby to zrealizować, za pomocą lokalnych mediów rozdano 2 tys. zaproszeń do laboratoriów medycznych sieci Diagnostyka w Warszawie i Krakowie. O możliwości wykonania bezpłatnych badań informowano także w oddziałach Diagnostyki, poradniach lekarskich oraz stacjach dializ.

– Wszyscy pacjenci, u których stwierdzono wskaźnik eGFR na poziomie poniżej 60 ml/min, powinni to odczytać jako sygnał alarmowy i zgłosić się do lekarza rodzinnego – czytamy w raporcie opublikowanym po badaniach.

Z bezpłatnych badań skorzystało łącznie 1177 osób, w tym mieszkańcy Warszawy i Krakowa. Okazało się, że PChN znacznie częściej występuje u mieszkańców Krakowa niż u mieszkańców Warszawy.

W opinii prof. Rutkowskiego, wyniki przeprowadzonych badań wskazują na potrzebę wykonania badań przesiewowych w całej populacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH