4 maja - Światowy Dzień Astmy

Co roku na świecie, z powodu astmy umiera 250 tys. osób.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Astmy ma przypominać pacjentom, że dzięki regularnemu stosowaniu leków mogą przejąć kontrolę nad chorobą.

Jak wyjaśniła prof. Barbara Rogala, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych. W większości przypadków ma podłoże alergiczne, jednak z czasem procesy zapalne toczące się przewlekle w oskrzelach powodują ich nadwrażliwość na różne czynniki drażniące, nie tylko alergeny, ale też infekcje wirusowe, leki, zimne powietrze, dym tytoniowy, zanieczyszczenie powietrza, a nawet stres. Kontakt z tymi czynnikami wywołuje ataki duszności, kaszlu, świszczącego oddechu.

Astma jest poważnym problemem epidemiologicznym i społecznym, znacznie upośledza jakość życia chorych i wywiera negatywny wpływ na życie rodzinne oraz funkcjonowanie w społeczeństwie – zaznaczyła specjalistka. Statystyki wskazują, że cierpi na nią 300 mln osób na świecie. Według ekspertów, niepokojące jest również to, że dwa razy więcej osób, bo aż 600 mln, ma alergiczny nieżyt nosa, który zwiększa ryzyko zachorowania na astmę aż 8-krotnie.

Z badań przeprowadzonych przez prof. Bolesława Samolińskiego, konsultanta wojewódzkiego ds. alergologii na Mazowszu wynika, że astma dotyczy w Polsce 4 mln dzieci i dorosłych, a na alergiczny nieżyt nosa cierpi aż 9 mln osób.

Astma jest w Polsce nierozpoznana w bardzo wysokim odsetku populacji.

– Tymczasem, wczesne rozpoznawanie tej choroby i właściwe leczenie pozwoliłoby zredukować liczbę chorych z najcięższymi objawami astmy oraz liczbę zgonów z jej powodu – ocenia prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak twierdzą alergolodzy, aby poprawić diagnostykę astmy trzeba przede wszystkim uwrażliwić lekarzy POZ i pediatrów, jak również potencjalnych pacjentów.

– Bardzo ważną rolę odgrywa edukacja rodziców, bo aż 70 proc. przypadków astmy zaczyna się przed 3. rokiem życia. Jeśli dziecko ma na przykład zmiany skórne w pierwszym roku życia rodzice powinni się z nim zgłaszać do lekarza, bo są one najczęstszym objawem alergii, a ta znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na astmę – podkreśla prof. Samoliński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH