Co roku, 29 października, obchodzony jest Światowy Dzień łuszczycy. Jego celem jest podnoszenie świadomości na temat tej choroby zarówno wśród pacjentów, jak i całego społeczeństwa - przypomina Koalicja na Rzecz Walki z Łuszczycą.

Dzień ten jest także okazją do dyskusji środowiska pacjentów i ich rodzin, lekarzy, mediów oraz decydentów o tym, jak można pomóc tej grupie chorych i poprawić jakość ich życia.

Łuszczyca jest ogólnoustrojową, przewlekłą chorobą zapalną należącą do chorób autoimmunizacyjnych. Cierpi na nią około 3 proc. populacji. W Polsce choruje 700-800 tysięcy osób, na świecie 125 milionów. Około 30 proc. pacjentów choruje na umiarkowaną i ciężką postać łuszczycy.

Leczenie łuszczycy wciąż sprowadza się jedynie do łagodzenia objawów. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniej terapii łuszczycę można kontrolować, redukując lub eliminując jej objawy. Nieestetyczny obraz zmian pojawiających się na skórze powoduje z reguły brak akceptacji choroby przez samego pacjenta, jak również odrzucenie i niechęć otoczenia.

- Osoby chore na łuszczycę w życiu codziennym borykają się z wieloma problemami i ograniczeniami.
Ze względu na widoczne zmiany skórne są postrzegani jak współcześni trędowaci. Im większą część ciała zajmują plamy łuszczycowe, z tym większym napiętnowaniem ze strony otoczenia się spotykają - mówi Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na łuszczycę.

- W społeczeństwie pokutuje błędne przekonanie, że łuszczyca jest chorobą zaraźliwą. Jest to wynikiem niewystarczającej edukacji w tym zakresie. Łuszczyca nie jest zakaźna i nie można się nią zarazić od drugiego człowieka! - podkreśla Dagmara Samselska.

Dotychczas nie stwierdzono jednoznacznej przyczyny tej choroby. Zachorować może każdy, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Często łuszczyca pojawia się w okresie dojrzewania, a wywołać ją może chociażby stres połączony z silnym przeżyciem emocjonalnym, czy zbyt szybkim tempem życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH