28 października - Światowy Dzień Udaru Mózgu

Jeden na sześciu mieszkańców Ziemi przejdzie w ciągu życia udar mózgu. Co roku z jego powodu umiera na świecie ok. 6 mln osób. Większości tych przypadków można by zapobiec - alarmują lekarze z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który przypada 29 października.

W ramach jego obchodów Światowa Organizacja ds. Udaru Mózgu (WSO) zainicjowała dwuletnią kampanię „Jeden na sześciu”, która ma nie tylko uświadomić skalę „cichej epidemii udarów”, ale też przypomnieć o czynnikach ryzyka udaru, możliwościach zapobiegania mu oraz konieczności jego szybkiego rozpoznawania i skorzystania z pomocy medycznej.

Udar jest nagłym zaburzeniem czynności mózgu, które utrzymuje się dłużej niż 24 godziny i wynika z przyczyn naczyniowych, np. zablokowania tętnicy doprowadzającej krew do mózgu przez skrzeplinę (udar niedokrwienny) lub pęknięcia naczynia i krwotoku (udar krwotoczny).

Najczęściej objawia się niedowładem połowy ciała, zaburzeniami mowy, a czasem opadaniem kącika ust, drętwieniem ręki lub połowy ciała.
Co sześć sekund na świecie ktoś umiera z powodu udaru. Jest to druga przyczyna zgonów osób po 60. roku życia, a piąta w grupie wiekowej 15-59 lat. „Te liczby to jednak więcej niż suche statystyki zdrowotne. Kryją się za nimi czyjeś siostry, bracia, żony, mężowie, partnerzy, córki, synowie, matki, ojcowie przyjaciele” - czytamy na stronie internetowej WSO. Udar może się również zdarzać u dzieci, w tym u noworodków.

– W Polsce udar przechodzi rocznie ok. 60 tys. osób. W większości są to udary niedokrwienne, a w 10-15 proc. udary krwotoczne. Najczęściej na udar zapadają osoby między 60. a 70. rokiem życia, ale kilka procent stanowią ludzie młodsi w wieku 20-30 lat - powiedziała PAP prof. Agnieszka Słowik, specjalista w zakresie leczenia udaru, ordynator Oddziału Udarowego Kliniki Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Według prof. Słowik, w Polsce po przebyciu udaru umiera ok. 10-15 proc. osób, a połowa - mimo iż przeżywa - jest niesprawna, wymaga pomocy innych osób w warunkach domowych lub instytucjonalnych oraz stałej rehabilitacji.

Co ważne, większości udarów mózgu można by zapobiec dzięki modyfikacji stylu życia.

– Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko udaru, na które mamy wpływ, jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, otyłość i brak ruchu, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu. Poznając i kontrolując swoje własne czynniki ryzyka możemy wiele zrobić, by zapobiec udarowi lub zminimalizować jego skutki, np. poprzez skuteczne leczenie cukrzycy czy nadciśnienia, rzucenie palenia, regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, ograniczenie – tłumaczyła prof. Słowik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH