28 lipca światowym dniem WZW: wciąż nie radzimy sobie z profilaktyką

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie już około dwóch miliardów ludzi jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby. 28 lipca obchodzimy światowy dzień wirusowego zapalenia wątroby (WZW).

Co roku z powodu WZW umiera około milion osób. Dzieje się tak, chociaż medycyna od 20 zna skuteczną szczepionkę przeciwko pewnym rodzajom tego wirusa.

W ostatnich latach wskaźnik zachorowalności na raka wątrobowokomórkowego zwiększył się także ze względu na postępy diagnostyczne. Bez prawidłowego leczenia co czwarty nosiciel wirusa HBV umiera z powodu marskości lub raka wątroby, które mogą stanowić odległą konsekwencję zakażenia. Zdaniem specjalistów dwie na każde trzy przewlekle zakażone osoby nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu.

- Ryzyko rozwoju raka wątroby utrzymuje się nawet, jeśli pacjenci wiedzą o swoim zakażeniu i są właściwie leczeni. Wiadomo ponadto, że u 80-90 proc. chorych na raka wątrobowokomórkowego występuje marskość (bliznowacenie wątroby), która utrudnia leczenie przeciwnowotworowe, ponieważ na tym etapie wydolność tego narządu jest już upośledzona - podkreśla prof. dr Markus Peck Radosavljevic, specjalista chorób wewnętrznych i Kierownik Zakładu Gastroenterologii i Hepatologii na Wydziale lekarskim Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C, powodujące najcięższe i potencjalnie zagrażające życiu choroby, stanowią czynnik rozwoju raka wątroby. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj w wyniku kontaktu z zakażonymi płynami ustrojowymi (np. 
w trakcie przetaczania krwi, inwazyjnych zabiegów medycznych z użyciem skażonego sprzętu lub w wyniku kontaktów seksualnych).

Problem z diagnostyką polega na tym, że tuż po zakażeniu większość osób nie wykazuje żadnych objawów. To sprawia, że większość dowiaduje się o chorobie już w zaawansowanym stadium, gdy utrzymujące się zakażenia stają się przewlekłe, a takie wymaga szeroko zakrojonego leczenia.

Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom wirusem zapalenia wątroby typu B jest szczepienie. Ponieważ nie wynaleziono dotychczas szczepionki przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia konieczna jest ogólna ostrożność przy podejmowaniu stosunków seksualnych bez zabezpieczenia, podczas zabiegów chirurgicznych lub stomatologicznych, wykonywaniu tatuaży.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH