28 lipca światowym dniem WZW: wciąż nie radzimy sobie z profilaktyką

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie już około dwóch miliardów ludzi jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby. 28 lipca obchodzimy światowy dzień wirusowego zapalenia wątroby (WZW).

Co roku z powodu WZW umiera około milion osób. Dzieje się tak, chociaż medycyna od 20 zna skuteczną szczepionkę przeciwko pewnym rodzajom tego wirusa.

W ostatnich latach wskaźnik zachorowalności na raka wątrobowokomórkowego zwiększył się także ze względu na postępy diagnostyczne. Bez prawidłowego leczenia co czwarty nosiciel wirusa HBV umiera z powodu marskości lub raka wątroby, które mogą stanowić odległą konsekwencję zakażenia. Zdaniem specjalistów dwie na każde trzy przewlekle zakażone osoby nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu.

- Ryzyko rozwoju raka wątroby utrzymuje się nawet, jeśli pacjenci wiedzą o swoim zakażeniu i są właściwie leczeni. Wiadomo ponadto, że u 80-90 proc. chorych na raka wątrobowokomórkowego występuje marskość (bliznowacenie wątroby), która utrudnia leczenie przeciwnowotworowe, ponieważ na tym etapie wydolność tego narządu jest już upośledzona - podkreśla prof. dr Markus Peck Radosavljevic, specjalista chorób wewnętrznych i Kierownik Zakładu Gastroenterologii i Hepatologii na Wydziale lekarskim Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C, powodujące najcięższe i potencjalnie zagrażające życiu choroby, stanowią czynnik rozwoju raka wątroby. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj w wyniku kontaktu z zakażonymi płynami ustrojowymi (np. 
w trakcie przetaczania krwi, inwazyjnych zabiegów medycznych z użyciem skażonego sprzętu lub w wyniku kontaktów seksualnych).

Problem z diagnostyką polega na tym, że tuż po zakażeniu większość osób nie wykazuje żadnych objawów. To sprawia, że większość dowiaduje się o chorobie już w zaawansowanym stadium, gdy utrzymujące się zakażenia stają się przewlekłe, a takie wymaga szeroko zakrojonego leczenia.

Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom wirusem zapalenia wątroby typu B jest szczepienie. Ponieważ nie wynaleziono dotychczas szczepionki przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C, w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia konieczna jest ogólna ostrożność przy podejmowaniu stosunków seksualnych bez zabezpieczenia, podczas zabiegów chirurgicznych lub stomatologicznych, wykonywaniu tatuaży. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH