28 lipca Światowym Dniem WZW FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby (WZW) przypada na 28 lipca. Warto w tym dniu przypomnieć m.in. kilka liczb dotyczących zakażeń wirusem HCV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

Według oszacowań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w skali globalnej około 2-3% populacji (130-150 mln) jest przewlekle zakażonych wirusem HCV, choć dane te mogą być zawyżone.

Według najnowszych badań, w których doprecyzowano, że chodzi tylko o osoby, u których wykrywa się wirusa, a nie jedynie ślad jego obecności w postaci przeciwciał anty-HCV, liczba osób zakażonych HCV to 80 mln. Co istotne corocznie notuje się ok. 500 000 zgonów z powodu zakażenia wirusem HCV na świecie.

Liczba osób zakażonych w Europie sięga 15 mln. Większość z tych zakażeń występuje w Europie Wschodniej. Każdego roku z powodu WZW C umiera w Europie ok. 86 000 osób.

Zdanych rejestrowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że najwięcej nowych rozpoznań zakażeń HCV odnotowano w grupie mężczyzn (stosunek mężczyzn do kobiet - 1,9:1) oraz osób w wieku 25-44 (53,5%), podczas gdy blisko 9% przypadków było w wieku poniżej 25 lat.

- W Polsce nawet do 200 tys. osób może być zakażonych HCV (obecność wirusa w organizmie). Wyniki badań prowadzonych w ramach projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” wskazują, że przeciwciała anty-HCV występują u 1,11% populacji osób dorosłych w Polsce (ok. 350 tys. osób) - podaje NIZP-PZH.

Odsetek osób zakażonych HCV (obecność HCV RNA) dotyczy 0,52% populacji osób dorosłych. HCV rzadziej występuje wśród dzieci, ale dokładne dane nie są dostępne. Rozpowszechnienie zakażeń HCV jest wyższe wśród mężczyzn niż kobiet (0,70% vs 0,35%) oraz w grupie wiekowej 18-24 (1,02%).

- Wyniki naszych badań są alarmujące, gdyż wskazują, że w Polsce 80% osób zakażonych HCV o tym nie wie, a świadomość na temat zakażeń HCV w społeczeństwie jest wciąż zbyt niska. Ponad połowa osób (55%) deklaruje, że nigdy nie słyszała o wirusie HCV - przypomina NIZP-PZH.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH