Projekt

Przyznają je wspólnie: Polskie Towarzystwo Badania Bólu (PTBB) oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Towarzystwo Chirurgów Polskich i Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

O uzyskanie certyfikatu może ubiegać się każdy szpital lub pojedynczy oddział w Polsce. Muszą one jednak spełnić określone warunki i wymagania. Jednym z nich jest m.in. obowiązek regularnego pomiaru bólu u pacjentów po operacji, a także informowanie ich przed zabiegiem, jakiego bólu mogą się spodziewać po operacji i w jaki sposób będzie on uśmierzany. Konieczny jest także monitoring natężenia bólu.

Ponadto cały personel zajmujący się pacjentami w okresie okołooperacyjnym, czyli anestezjolodzy, lekarze różnych specjalności oraz pielęgniarki, muszą ukończyć szkolenie z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Na Podkarpaciu o certyfikat "Szpital bez bólu" ubiegają się trzy placówki: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Tarnobrzegu oraz Szpital Powiatowy w Łańcucie. Każdy z nich jest na innym poziomie przygotowań.

Po zgłoszeniu się do udziału w projekcie placówka ma trzy miesiące na spełnienie kryteriów, po czym wysyła do PTBB wniosek o nadanie certyfikatu i tym samym zgłasza gotowość do przeprowadzenia kontroli. Certyfikat przyznawany jest na trzy lata.

Według Katarzyny Gago reprezentującej PTBB kontrole weryfikacyjne i przyznawanie certyfikatów powinny ruszyć prawdopodobnie jeszcze w kwietniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH