25 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego Na zdj.: operuje prof. Henryk Skarżyński

25 lutego br., obchodzimy Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego, który w tym roku przypada w 61 rocznicę pierwszej w świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego.

W Polsce pierwszą operację przywracającą słuch osobie niesłyszącej z wykorzystaniem tej technologii wykonał 16 lipca 1992 roku, prof. Henryk Skarżyński. Dzień później implant ślimakowy otrzymało – po raz pierwszy w Polsce - niesłyszące dziecko. Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego jest obchodzony na świcie, aby pokazać ludziom z wadami słuchu, jak wiele korzyści dają nowoczesne technologie wykorzystywane we współczesnej implantacji.

Pierwsza w świecie operacja została przeprowadzona została w Paryżu przez francuskiego otochirurga Charlesa Eyries’a we współpracy z fizykiem medycznym Andre Djourno 25 lutego 1957. Wszczepione urządzenie nie pozwalało na rozumienie mowy, dawało jedynie poczucie dźwięków otoczenia, i w związku z ogólnym rozczarowaniem pacjenta zostało usunięte. Badacze mimo ograniczonych technicznie możliwości urządzenia widzieli w przeprowadzonym eksperymencie potencjał.

Zainspirowany dokonaniem prof. Francuzów Wiliam House rozpoczął badania na Uniwersytecie w Los Angeles. W 1961 r. kierowana przez niego grupa wszczepiła dwóm pacjentom elektrody, umożliwiając stymulację nerwu słuchowego. W 1964 r. John Doyle, współpracujący wcześniej z Housem, po raz pierwszy wprowadził elektrodę do wnętrza ślimaka. House rozpoczął w 1972 r. w Stanach Zjednoczonych pierwszy na świecie program leczenia głuchoty za pomocą seryjnie produkowanych implantów ślimakowych. Podobny program w Europie rozpoczął w 1973 r. Cloud-Henri. Chouard w Paryżu, a Kurt Burian w 1975 r. w Wiedniu.

Do tego grona Polska dołączyła w roku 1992, dzięki prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, który przeprowadzając pionierską w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej rozpoczął realizację programu leczenia całkowitej głuchoty w naszym kraju. 

Prof. Henryk Skarżyński doprowadził do powstania placówek medycznych takich jak: Instytut Fizjologii I Patologii Słuchu oraz Światowe Centrum Słuchu, pod opieką którego pozostaje obecnie ponad 6 tys. użytkowników implantów słuchowych. W Instytucie zrealizowano ponad 400 tys. procedur chirurgicznych. 

Obecnie, dziennie w Centrum, od ponad 15 lat, przeprowadzanych jest około 60-70 operacji poprawiających słuch - najwięcej w świecie w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Na szczególną uwagę zasługuje wszczepienie dotychczas ponad 6 000 implantów słuchowych, co sytuuje ośrodek w czołówce światowej. Z różnych form pomocy skorzystało dotychczas ponad 3,5 mln osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH