25 lutego międzynarodowy dzień implantu ślimakowego Operacja w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Fot. Archiwum

Z okazji wszczepienia przed 60 laty pierwszego implantu ślimakowego 25 lutego obchodzony jest w Polsce po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego - poinformowała PAP dr Renata Korneluk ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą.

W naszym kraju takie urządzenia wykorzystywane są od 25 lat; są jednym z największych osiągnięć nowoczesnej medycyny. - Obchody tego dnia mają pokazać ludziom z wadami słuchu, jak wiele korzyści daje taka implantacja, zmieniając życie na lepsze - podkreśliła dr Korneluk.

Pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego 25 lutego 1957 r. przeprowadził w Paryżu francuski otochirurg Charles Eyries we współpracy z fizykiem medycznym Andre Djourno. Aparat ten nie dawał jeszcze osobie niesłyszącej możliwości rozumienia mowy, a jedynie poczucie dźwięków otoczenia.

W 1961 r. Wiliam House z uniwersytetu w Los Angeles wszczepił dwóm pacjentom elektrody stymulujące nerw słuchowy. W 1964 r. John Doyle, współpracujący wcześniej z Housem, po raz pierwszy wprowadził elektrodę do wnętrza ślimaka (części ucha środkowego w kształcie muszli ślimaka).

W 1972 r. House rozpoczął w Stanach Zjednoczonych pierwszy na świecie program leczenia głuchoty za pomocą seryjnie produkowanych implantów ślimakowych. Podobny program w Europie rozpoczął w 1973 r. Cloud-Henri Chouard w Paryżu, a Kurt Burian w 1975 r. w Wiedniu.

W Polsce pierwszą operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej 16 lipca 1992 r. wykonał prof. Henryk Skarżyński. Dzień później implant ślimakowy otrzymało pierwsze w Polsce niesłyszące dziecko. Zabiegi te zainicjowały program leczenia całkowitej głuchoty w naszym kraju.

- Było wtedy ryzyko, że mogą zdarzyć się różne nieprzewidywalne sytuacje, że coś może się nie udać. Wdrażanie programu implantów zostałoby w Polsce zaprzepaszczone na kilka lat - wspomina prof. Skarżynski.

Dr Korneluk powiedziała PAP, że do tej pory w Kajetanach wszczepiono około 5 tys. różnego typu implantów słuchowych, w tym prawie 2 tys. tych urządzeń u pacjentów z częściową głuchotą. W żadnym innym ośrodku na świecie nie przeprowadzono tak dużo tych operacji. W pozostałych ośrodkach w Polsce wszczepiono około 2 tys. tych urządzeń.

Implanty ślimakowe składają się z dwóch części: zewnętrznej, w której przetwarzane są sygnały akustyczne w sygnały elektryczne, oraz wewnętrznej, wszczepianej pod skórę (umieszczanej w tzw. loży kostnej w zagłębieniu kości czaszki). W ślimaku ucha wewnętrznego znajduje się elektroda, która bezpośrednio pobudza nerw słuchowy, wywołując wrażenia słuchowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH