21 września Światowym Dniem Osób z Chorobą Alzheimera Na chorobę Alzheimera chorują najczęściej osoby po 65 roku życia Fot. Archiwum RZ

W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 250 tys. osób, spośród nich jedynie 10 proc. ma postawioną diagnozę lekarską - ocenia w wypowiedzi dla PAP dr Gabriela Kłodowska-Duda z Centrum Leczenia Choroby Alzheimera Neuro-Care w Katowicach.

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera, który w 2015 r. będzie przebiegał pod hasłem "Pamiętaj o mnie". Chodzi o poprawę opiekę nad osobami odczuwającymi skutki tej choroby.

Dr Gabriela Kłodowska-Duda zwraca uwagę, że chorobę Alzheimera szczególnie w jej początkowym etapie łatwo jest przeoczyć, tłumaczyć ją przemęczeniem, roztargnieniem, sędziwym wiekiem. Tym bardziej, że najczęściej dotyka ona osoby po 65. roku życia.

- Gdy zauważamy u bliskiej nam osoby dotąd niespotykane, powtarzające się zachowania, powinno nas to zaniepokoić oraz skłonić do szukania pomocy u specjalistów. Często sam chory może zauważać zmiany. Ta niełatwa sytuacja może spowodować jego niepokój, złość, wypieranie objawów choroby, strach i depresję. Dlatego też nie można lekceważyć tych symptomów - przekonuje specjalistka.

Dostępne są badania pozwalające rozpoznać chorobę Alzheimera. Najbardziej wskazują na nią zaburzenia pamięci krótkotrwałej, które mogą charakteryzować się tym, że dotknięta nią osoba gubi przedmioty, zapomina o niedawnych wydarzeniach, podczas rozmowy nie wie, o czym przed chwilą mówiono i wielokrotnie dopytuje się o to samo.

Niepokojące są zaburzenia mowy. Szczególnie w początkowej fazie chory przejęzycza się, myli nazwy, ma trudności z odnajdywaniem właściwych słów. Jego mowa przestaje być płynna, a wypowiedzi staja się coraz mniej spójne i logiczne.

O rozwoju choroby Alzheimera mogą świadczyć również zaburzenia nastroju, z czego chorzy i ich bliscy często nie zdają sobie sporawy. Mogą to być wahania nastroju, apatia, niepokój i depresja, a także nadpobudliwość, drażliwość, a nawet agresja.

- Współczesna neurologia stara się zapewnić choremu kompleksową opiekę, nie tylko farmakologiczną, w łagodzeniu objawów, ale także psychologiczną - w oswajaniu się z nową sytuacją - zapewnia dr Kłodowska-Duda. Jej zdaniem, znacznie poprawia to jakość życia chorego.

Według dr Kłodowskiej-Dudy, w leczeniu choroby Alzheimera stosuje się głównie dwie grupy leków. Są to inhibitory cholinesterazy, które mogą zmniejszać zaburzenia pamięci, szczególnie w początkowym stadium choroby. Stosowana jest również memantyna poprawiająca funkcjonowanie chorego, pomocna nawet w zaawansowanym etapie schorzenia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH