21 proc. Polaków nigdy jeszcze nie badało poziomu glukozy

Aż 57 proc. chorych na cukrzycę w Polsce miało rozpoznaną chorobę przypadkowo, a 21 proc. Polaków nigdy jeszcze nie badało poziomu glukozy we krwi - wykazał raport "Społeczny obraz cukrzycy".

Raport opublikowano w związku z obchodzonym 14 listopada Światowym Dniu Walki z Cukrzycą. Wykorzystano w nim sondaż TNS OBOB, jaki przeprowadzono we wrześniu i październiku 2010 roku na reprezentatywnej grupie 2010 Polaków w wieku powyżej 15 lat.

- Wykazał jak niewiele wciąż wiemy o cukrzycy i jak często ją lekceważymy, na dodatek słabo wciąż ją wykrywamy - powiedział Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Z opracowania wynika, że w ostatnich 5 latach jedynie 49 proc. Polaków badało sobie poziom glukozy we krwi. W ostatnich dwóch latach takie badanie wykonało 39 proc. ankietowanych, a przed 2-5 laty - jedynie 10 proc.

- Jest to niepokojące, ponieważ regularne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest podstawowym badaniem pozwalającym wykryć cukrzycę zanim jeszcze spowoduje w organizmie liczne powikłania, takie jak uszkodzenie wzroku, nerek i nerwów obwodowych oraz miażdżycę serca i kończyn dolnych - podkreślił prof. Czupryniak.

Z raportu wynika, że u 36 proc. chorych cukrzyca została wykryta podczas rutynowej wizyty u lekarza, a u 34 proc. z powodu podejrzenia występowania tej choroby. Dodał, że wykrycie cukrzycy nie pokrywa się z jej zapoczątkowaniem. Niektórzy pacjenci są chorzy już od 10 lat zanim wreszcie choroba zostanie u nich zdiagnozowana.

Raport ujawnił, że większość Polaków niewiele wie o cukrzycy. 35 proc. badanych nie ma pojęcia jakie są jej skutki. 23 proc. twierdzi, że powoduje ona śpiączkę cukrzycową, a 21 proc. - kłopoty ze wzrokiem. Jedynie od 5 do 10 proc. ankietowanych wskazuje na faktycznie powikłania cukrzycy.

Z badania NATPOL opublikowanego w wrześniu 2011 roku wynika, że w latach 2002-2011 liczba osób chorych na cukrzycę w Polsce zwiększyła się z 4 proc. do 5 proc. - Tylko pozornie wydaje się, że to niewiele, wniosek jest bowiem taki, że w ciągu jednej dekady liczba chorych na cukrzycę w Polsce zwiększa się aż o 25 proc. To bardzo duża dynamika wzrostu zachorowań - powiedział prof. Czupryniak. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH