21. Finał WOŚP: róbta co chceta, pod warunkiem, że pomożecie polskiej geriatrii

Podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w niedzielę, 13 stycznia - wolontariusze po raz pierwszy będą kwestować na rzecz seniorów. Za połowę zabranych pieniędzy Fundacja WOŚP zamierza kupić m.in. materace przeciwodleżynowe, regulowane łóżka, wózki inwalidzkie, ultrasonografy przyłóżkowe, sprzęt do rehabilitacji.

Eksperci w dziedzinie geriatrii podkreślają, że sprzęt jest bardzo ważny, ale równie istotne jest to, że WOŚP zwróci uwagę społeczeństwa i decydentów na problemy z jakimi od dawna boryka się polska geriatria.

Przed starością nie uciekniemy

Jak informuje prof. Tomasz Grodzicki, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii w Polsce jest tylko ok. 300 geriatrów. Mamy 40 oddziałów geriatrycznych z około 850 łóżkami. Liczby te i tak są wyższe niż pod koniec ubiegłego roku, gdyż po 1 stycznia zarejestrowano kilka nowych oddziałów geriatrycznych. Tymczasem ludzie starsi to już 13 proc. naszego społeczeństwa. Szacuje się, że w 2035 r. osoby po 65. roku życia stanowić będą aż 23 proc. ludności Polski.

Z danych statystycznych wyłania się smutny obraz osób w podeszłym wieku. Według NFZ na 100 osób z grupy "65+", co roku przypada ponad 50 hospitalizacji. Seniorzy trafiają do szpitali najczęściej z powodu: zapalenia płuc, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, nowotworów i udarów.

Co piąta osoba powyżej 65. roku życia wykazuje objawy depresji, jeszcze częstsza jest osteoporoza. Zaburzenia pamięci i demencja dotykają co drugą osobę po 90. roku życia, występują też u kilkunastu procent seniorów "młodszych". Tymczasem w większości województw nie mogą oni liczyć na wystarczającą pomoc specjalistów.

W woj. pomorskim łącznie jest 20 geriatrów (w tym pięciu w trakcie specjalizacji), w zachodniopomorskim kilku, a w warmińsko-mazurskim zaledwie sześciu i to nie pracujących w swoim zawodzie. Nie lepiej wygląda sytuacja z oddziałami.

Pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii prof. Wojciech Bogusławski przyznaje, że w tym regionie istnieje jedynie pięciołóżkowy pododdział geriatryczny. W woj. zachodniopomorskim jest tylko sześć takich łóżek, a w warmińsko-mazurskim nie ma ich wcale. Najlepsza sytuacja jest na Śląsku, gdzie jest ponad 200 łóżek geriatrycznych.

Orkiestra może obudzić świadomość
Prof. Tomasz Grodzicki podkreśla, że Orkiestra dyrygowana przez Jerzego Owsiaka nie rozwiąże wszystkich problemów zarówno seniorów i naszej geriatrii, ale może spowodować, że będą lepiej zrozumiane przez zwykłego Kowalskiego oraz decydentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH