W poniedziałek (19 stycznia) rozpoczyna się IV Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Jest on częścią - zorganizowanej przez m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Wakcynologii - kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy

W czasie Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy przewidziano szeroką akcję edukacyjną, prowadzoną w 10 dużych miastach, spotkania z lekarzami oraz konferencje poświęcone temu zagadnieniu.

W kampanię "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy” włączyło się wiele instytucji i organizacji, m.in. Stowarzyszenie Damy Radę, które w ramach akcji "Możesz żyć!" lobbuje za wprowadzeniem szczepionki przeciw HPV do obowiązkowego rejestru szczepień i zainteresowało już tym tematem m.in. byłe Pierwsze Damy: Danutę Wałęsową, Jolantę Kwaśniewską, rządową pełnomocnik ds. równego statusu - Elżbietę Radziszewską oraz posłankę Joannę Kluzik-Rostkowską.

W zeszłym roku prezydentowa Maria Kaczyńska i b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright podpisały deklarację, w której zobowiązały się aktywnie dbać o zdrowie kobiet, w również upowszechniać wiedzę o profilaktyce nowotworowej. Pod deklaracją podpisali się m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz, b. minister zdrowia Zbigniew Religa, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, Elżbieta Radziszewska, unijna komisarz do spraw polityki regionalnej Danuta Huebner.

W 27 krajach świata szczepienia przeciw HPV są finansowane z pieniędzy publicznych. W Polsce trafiły do kalendarza szczepień zalecanych przez ministra zdrowia, ale resort zapowiada, że w ciągu kilku najbliższych lat nie będzie miał pieniędzy na refundowanie tej szczepionki, której koszt wynosi ok. 1500 zł. Jednak ok. 30 polskich samorządów finansuje już szczepienia przeciwko HPV z własnych środków i obejmuje nimi dziewczynki w wieku ok. 13-14 lat.

Światełkiem w tunelu powinien być Ogólnopolski Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i umożliwiający kobietom w wieku od 25 do 59 lat wykonywanie raz na trzy lata bezpłatnych badań cytologicznych. Jednak z danych NFZ wynika, że zdecydowana większość Polek nie korzysta z tych badań. W 2007 roku NFZ wysłał ponad 6 mln zaproszeń na badania cytologiczne, ale zgłosiło się na nie jedynie 7,5 proc. zaproszonych.

Szacuje się, że ponad połowa dorosłych w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV. Od chwili zakażenia do rozwoju raka inwazyjnego mija 5-10 lat. Jak przekonują specjaliści, to wystarczająco dużo czasu, aby wykryć chorobę w stadium, w którym jest w pełni uleczalna. W Polsce za rzadko jednak wykrywa się zmiany na tym etapie.

Nic więc dziwnego, że ten nowotwór zbiera swoje żniwo. Obok raka piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym, jaki dotyka kobiety. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2006 r. na raka szyjki macicy zachorowało w Polsce 3226 kobiet. 1824 z nich zmarło.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH