Z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C lub B umiera rocznie 1,5 mln ludzi. Z inicjatywy organizacji pozarządowych 19 maja po raz pierwszy obchodzony jest jako Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby. Jednocześnie rozpoczyna się akcja

Jak podaje Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze“ , co dwunasty człowiek na świecie jest zakażony wirusem HCV lub HBV, a co trzecia osoba miała kontakt z którymś z tych wirusów. Na całym świecie wirusami WZW typu B lub C zakażonych jest 500 mln ludzi czyli ponad 10 raz więcej  niż HIV.

Dlatego poprzez kampanię „Prometeusze“ chcą, żeby instytucje związane z ochroną zdrowia bardziej zaangażowały sie w walkę z WZW typu B i C, a rząd rozpoczął przeciwdziałanie epidemii HCV i HBV. Zdaniem Stowarzyszenia, do tej pory zrobiono w tym zakresie niewiele, marginalizowano problem.

Stworzono listę 12 najważniejszych postulatów i przesłano je m.in. prezydentowi i premierowi. Stowarzyszenie domaga się m.in.: uznania wirusowego zapalenia wątroby za palący problem zdrowia publicznego, zwiększenia dostępu pacjentów do badań przesiewowych, diagnostyki, specjalistów i leczenia, wprowadzenia badań przesiewowych i określenie ich skali, zaostrzenia przepisów sanitarnych w placówkach służby zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem stacji dializ, gabinetów endoskopowych, stomatologicznych oraz zabiegowych, umożliwienia wykonywania badań w kierunku antyHCV na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Ponadto Stowarzyszenie chce zwiększenia środków na leczenie hepatitis C i B (proporcjonalnie do ilości zakwalifikowanych pacjentów oczekujących na leczenie), skrócenia czasu pomiędzy zarejestrowaniem leku przeciwwirusowego nowej generacji a wprowadzeniem go do programu terapeutycznego oraz wprowadzenia nowego programu terapeutycznego umożliwiającego leczenie WZW B nowoczesnymi lekami przeciwwirusowymi w pierwszym rzucie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH