17 listopada rusza europejski tydzień testowania w kierunku HIV i HCV Ponad połowa zakażonych Polaków nie wie, że są nosicielami HIV lub HCV Fot. Archiwum

Pod hasłem "Testuj. Lecz. Zapobiegaj" rozpocznie się w piątek Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV, podczas którego będzie można się zbadać pod kątem tych zakażeń. Według epidemiologów, ponad połowa zakażonych Polaków nie wie, że są nosicielami HIV lub HCV.

W Polsce każdego dnia dwie, trzy osoby dowiadują się o zakażeniu HIV - alarmuje Społeczny Komitet ds. AIDS. W 2016 r. w naszym kraju wykryto 1270 nowych przypadków, najwięcej w województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i małopolskim. Według danych Państwowego Zakładu Higieny, od 1985 r. stwierdzono zakażenie u ponad 22 tys. osób.

- W Europie szacuje się, że jedna trzecia osób nie jest świadoma swojego zakażenia. W Polsce sytuacja jest jeszcze gorsza, według szacunków epidemiologicznych od 50 do 70 proc. żyjących z HIV nie wie o tym - wskazuje rzecznik prasowy Społecznego Komitetu ds. AIDS Maciej Nazarewicz.

Efektem jest duża liczba późno diagnozowanych, a co za tym idzie - zaawansowanych zakażeń. Wiele osób może też nieświadomie zakażać innych.

- Jako społeczeństwo mało przebadane, mamy wyraźną potrzebę zwiększenia wykonywalności tych badań, ponieważ osoby, które nie znają swojego statusu serologicznego, po pierwsze - zakażają innych, a po drugie - o problemie dowiadują się zbyt późno, kiedy układ odpornościowy jest już bardzo osłabiony - wyjaśnia Nazarewicz.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z HCV - wirusem wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C), które może prowadzić do zwłóknienia, marskości, a nawet nowotworu wątroby. Według szacunków PZH, w Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego 80 proc. jest nieświadoma zakażenia.

Europejski Tydzień Testowania ma zachęcić jak największą liczbę osób do wykonania badań w kierunku HIV i HCV. W tym roku wezmą w nim udział 632 organizacje z całej Europy, w tym 19 organizacji z Polski. Akcja potrwa do piątku 24 listopada.

Przebadać będzie się można w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Koszalinie, Opolu, Chorzowie, Gorzowie Wielkopolskim i Słupsku.

Nazarewicz zaznaczył, że badanie jest całkowicie anonimowe, a na wyniki czeka się jeden dzień. - Wystarczy przyjść do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego. Nie trzeba mieć skierowania, dokumentu ze zdjęciem, nie trzeba się niczym legitymować - podkreślił.

Do nowych zakażeń HIV dochodzi podczas kontaktów seksualnych, przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi nią narzędziami zabiegowymi.

Komitet ds. AIDS podkreśla, że wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Podobnie wygląda sytuacja z HCV. Współczesna medycyna daje szanse na wyleczenie 98-99 proc. chorych. W obu przypadkach obowiązuje zasada: im wcześniejsze wykrycie, tym lepsze rokowania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH