17 listopada Światowym Dniem Wcześniaka

Dzieci urodzone przedwcześnie są znacznie bardziej narażone na różne powikłania zdrowotne niż noworodki urodzone o czasie, dlatego wymagają szczególnej opieki - przypominają rodzice maluchów w Światowym Dniu Wcześniaka, który obchodzony jest 17 listopada.

Z tej okazji Europejska Fundacja na rzecz Opieki nad Noworodkami (EFCNI), we współpracy z polską Fundacją Wcześniak oraz innymi organizacjami zrzeszającymi rodziców wcześniaków w całej Europie planuje 23 listopada br. złożyć w Parlamencie Europejskim "Apel o działania na rzecz zdrowia wcześniaków".

Celem tej inicjatywy jest wdrożenie ogólnoeuropejskich standardów jakości w leczeniu i opiece nad przedwcześnie urodzonymi dziećmi. Jak ocenił współzałożyciel i prezes Fundacji Wcześniak Tomasz Makaruk, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, opieka nad wcześniakami w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Mimo to, jest kilka obszarów, które wymagają poprawy.

Jego zdaniem, konieczne jest m.in. rozwiązanie sprawy urlopów macierzyńskich dla matek dzieci urodzonych przedwcześnie. W krajach starej UE taki urlop liczy się od dnia wyjścia dziecka ze szpitala, a w Polsce od dnia jego przyjścia na świat. - Dlatego, zdarza się - zwłaszcza w przypadku bardzo wcześnie urodzonych dzieci - że urlop macierzyński kończy się wtedy, gdy dziecko nie powinno jeszcze przyjść na świat, a matka nie wyszła z nim nawet ze szpitala - wyjaśnił.

Ważne byłoby również stworzenie systemowego rozwiązania, które pozwoliłoby gromadzić dane na temat losów przedwcześnie urodzonych dzieci - jak się rozwijają, jakie mają problemy zdrowotne - do czasu, gdy osiągną 7-8 lat. Obecny system pozwala śledzić ich stan zdrowia i rozwój tylko przez pierwszy rok życia.

Według prezes EFCNI,Silke Mader, konieczne jest ujednolicenie edukacji i informacji na temat wcześniactwa w krajach UE. - Do dzisiaj wiele ciężarnych kobiet nie jest świadomych czynników ryzyka oraz możliwości zapobiegania przedwczesnym porodom - podkreśliła Mader. Rodzice potrzebują również wsparcia we właściwej opiece nad swoim wcześniakiem podczas jego pobytu w szpitalu i po wypisie do domu.

Jak wynika z raportu fundacji EFCNI na lata 2009/2010 pt. "Too Little, Too Late?", w Polsce rodzice nie otrzymują wystarczających informacji na temat ryzyka i potencjalnych długofalowych powikłań, które mogą wystąpić w pierwszych latach życia wcześniaka. Szczególnie zauważalny jest też brak wsparcia psychologicznego dla rodziców i dostępu do wyspecjalizowanej opieki długoterminowej.

W naszym kraju co roku maleje odsetek dzieci urodzonych przed czasem. Z danych podanych przez neonatologów w październiku 2011 roku wynika, że w 2010 roku wyniósł on 5,7 proc., co odpowiada 17-18 tys. noworodków. Eksperci szacują, że ciągle jest on jednak za wysoki. Dla porównania, w krajach skandynawskich tylko 2 proc. noworodków przychodzi na świat przedwcześnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH