16 ''dentobusów'' już po oficjalnym odbiorze ministra zdrowia - Wprowadziliśmy znacznie korzystniejsze zasady zamawiania świadczeń stomatologii dziecięcej w ramach NFZ; te świadczenia wykonywane u dzieci są wyżej płatne - zapewnił minister zdrowia. Fot. PTWP

16 "dentobusów" - mobilnych gabinetów stomatologicznych - będzie docierać do miejscowości, w których trudno o dostęp do dentysty. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odebrał te pojazdy w czwartek (21 grudnia) w Radomiu. Koszt zakupu to 24 mln zł.

"Dentobusy" są wyposażone tak jak nowoczesne gabinety stomatologiczne.

- Ze wszystkim, co potrzebne jest do profilaktyki, przeglądów zębów i do leczenia, łącznie z aparatem rentgenowskim - powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że te mobilne gabinety są bezpieczne i komfortowe zarówno dla pacjentów, jak i personelu.

Radziwiłł podkreślił, że w Polsce jest bardzo dużo szkół, które - ze względu na małą liczbę uczniów - nigdy nie będą miały szans na prowadzenie własnych gabinetów stomatologicznych. I właśnie do takich placówek, działających w miejscowościach położonych dalej od dużych miast - ten program jest skierowany.

Zakup "dentobusów" jest elementem programu, który resort zdrowia prowadzi już od dłuższego czasu.

- Wprowadziliśmy znacznie korzystniejsze zasady zamawiania świadczeń stomatologii dziecięcej w ramach NFZ; te świadczenia wykonywane u dzieci są wyżej płatne - powiedział Radziwiłł.

Ministerstwo zdrowia wprowadziło też preferencje dla gabinetów prowadzonych w szkołach, które - jak zaznaczył szef resortu - mają teraz większe szanse na zdobycie kontraktu.

W Polsce mamy do czynienia z epidemią próchnicy; Radziwiłł przypomniał dane środowiska stomatologów, że na tę chorobę cierpi ponad 90 proc. dzieci w wieku szkolnym.

- To nie tylko problem zębów, zdrowia jamy ustnej, ale w przyszłości różne inne problemy zdrowotne, które ciągną się jako odległe konsekwencje próchnicy - dodał minister.

Badania wykazały, że zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa na stan zdrowia całego organizmu, zwiększając ryzyko rozwoju m.in. chorób układu krążenia czy cukrzycy.

Dlatego - zdaniem ministra - trzeba, po pierwsze, "odbudować myślenie o profilaktyce próchnicy, która jest stosunkowo prosta".

- To nie jest tylko kwestia czyszczenia zębów, ale także odpowiedniego odżywania - zaznaczył Radziwiłł.

- Mam nadzieję, że ''dentobusy'', które niedługo wyjadą w Polskę, będą pierwszym sygnałem, że zdrowie jamy ustnej jest jednym z priorytetów, które musimy realizować, także razem z jednostkami samorządu terytorialnego - powiedział szef resortu zdrowia.

Minister zaznaczył, że zakup "dentobusów", to element dużego programu inwestycyjnego.

- W tym roku w stosunku do ubiegłeo roku udało się pozyskać dodatkowo ponad 6 mld zł dla służby zdrowia (…), z czego prawie 1 mld zł został spożytkowany na sfinansowanie dodatkowych zadań, dotychczas nigdy nie finansowanych - powiedział Radziwiłł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH