Czwartek, 24 kwietnia 2014 

BEX/Rynek Zdrowia | 14-10-2010 09:25

14 X: Światowy Dzień Spirometrii Choroby płuc

Z najnowszych danych wynika, że co godzinę na chorobę płuc umiera 23 Europejczyków.

Poseł Sekuła dmucha w spirometr...Choroby układu oddechowego stanowią poważny problem medyczny i społeczny. Obserwuje się wzrastającą liczbę zachorowań na takie choroby jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), astma oraz rak płuca. Choroby płuc są drugim w Europie zabójcą i niedługo osiągną niechlubne trzecie miejsce w rankingu przyczyn umieralności na świecie.  Stad też bardzo cenne są wszelkie akcje prowadzone na skalę masową, których celem jest wczesne wykrywanie tych chorób. Jedną z takich akcji, jest organizowany od kilku lat 14 października, Światowy Dzień Spirometrii

Spirometria jest to najpopularniejsza, prosta i szybka metoda badania funkcji płuc, która za pomocą prostego urządzenia pozwala na wczesne wykrywanie tzw. obturacyjnych chorób płuc, do których należy astma i POChP. Masowe badania pirometryczne mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie kwestii związanych ze zdrowiem i chorobami płuc, a także zwrócenie uwagi na szkodliwe działania, takie jak palenie tytoniu.

Światowy Dzień Spirometrii jest częścią kampanii Roku Płuc 2010 poświęconej milionom osób , które walczą codziennie o każdy oddech, zmagając się z własną chorobą.  W ponad 100 placówkach medycznych  w całej Polsce 14 października będzie można wykonać darmową spirometrię.

Wojskowy Instytut Medyczny i PolskaFederacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP już tydzień temu przebadała spirometrem naszych... parlamentarzystów, straż sejmową i pracowników parlamentu.

– Ogół badanych wyraził aprobatę dla tej  inicjatywy  i  z zaangażowaniem brał udział w badaniu.  Chętnie również porównywano między sobą wyniki, co skutkowało konsultacjami specjalistycznymi, co skutkowało konsultacjami specjalistycznymi, które zapewniliśmy na miejscu, a także zachęcało grupę jeszcze nieprzekonanych do zbadania funkcji płuc – informuje nas ppłk dr med. Piotr Dabrowiecki.

Okazało się również, ze ponad 82 proc. wszystkich badanych nigdy nie wykonywała badania spirometrycznego. Obalono również mit , że spirometria jest „zwykłym dmuchaniem w rurkę”, gdyż teraz wszyscy przebadani wiedzą, ze jest to technicznie trudne, niemniej całkowicie bezbolesne badania i jest w przypadku pierwszej spirometrii doświadczeniem uświadamiającym.

– Łącznie wykonaliśmy 276 spirometrii. Za wcześnie dziś na wnioski jakościowe jednak jeśli chodzi o faktyczne efekty to 26 osób dowiedziało się o chorobie , której wcześniej nie podejrzewali. Postawiono rozpoznanie podejrzenia astmy oskrzelowej w 15 przypadkach oraz przewlekłej obturacji w 11 przypadkach - wylicza dr Dabrowiecki.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia na POCHP na świecie umiera rocznie 3 miliony osób z 210 mln chorujących. W Polsce choruje na nią blisko 2 miliony osób z czego jedynie w 50 proc. przypadków choroba jest rozpoznana.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

    ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

  • Dobrze zarządzajmy sporem

    Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.