14 X: Światowy Dzień Spirometrii

Z najnowszych danych wynika, że co godzinę na chorobę płuc umiera 23 Europejczyków.Choroby układu oddechowego stanowią poważny problem medyczny i społeczny. Obserwuje się wzrastającą liczbę zachorowań na takie choroby jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), astma oraz rak płuca. Choroby płuc są drugim w Europie zabójcą i niedługo osiągną niechlubne trzecie miejsce w rankingu przyczyn umieralności na świecie.  Stad też bardzo cenne są wszelkie akcje prowadzone na skalę masową, których celem jest wczesne wykrywanie tych chorób. Jedną z takich akcji, jest organizowany od kilku lat 14 października, Światowy Dzień Spirometrii

Spirometria jest to najpopularniejsza, prosta i szybka metoda badania funkcji płuc, która za pomocą prostego urządzenia pozwala na wczesne wykrywanie tzw. obturacyjnych chorób płuc, do których należy astma i POChP. Masowe badania pirometryczne mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie kwestii związanych ze zdrowiem i chorobami płuc, a także zwrócenie uwagi na szkodliwe działania, takie jak palenie tytoniu.

Światowy Dzień Spirometrii jest częścią kampanii Roku Płuc 2010 poświęconej milionom osób , które walczą codziennie o każdy oddech, zmagając się z własną chorobą.  

W ponad 100 placówkach medycznych  w całej Polsce 14 października będzie można wykonać darmową spirometrię.

Wojskowy Instytut Medyczny i PolskaFederacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP już tydzień temu przebadała spirometrem naszych... parlamentarzystów, straż sejmową i pracowników parlamentu.

– Ogół badanych wyraził aprobatę dla tej  inicjatywy  i  z zaangażowaniem brał udział w badaniu.  Chętnie również porównywano między sobą wyniki, co skutkowało konsultacjami specjalistycznymi, co skutkowało konsultacjami specjalistycznymi, które zapewniliśmy na miejscu, a także zachęcało grupę jeszcze nieprzekonanych do zbadania funkcji płuc – informuje nas ppłk dr med. Piotr Dabrowiecki.

Okazało się również, ze ponad 82 proc. wszystkich badanych nigdy nie wykonywała badania spirometrycznego. Obalono również mit , że spirometria jest „zwykłym dmuchaniem w rurkę”, gdyż teraz wszyscy przebadani wiedzą, ze jest to technicznie trudne, niemniej całkowicie bezbolesne badania i jest w przypadku pierwszej spirometrii doświadczeniem uświadamiającym.

– Łącznie wykonaliśmy 276 spirometrii. Za wcześnie dziś na wnioski jakościowe jednak jeśli chodzi o faktyczne efekty to 26 osób dowiedziało się o chorobie , której wcześniej nie podejrzewali. Postawiono rozpoznanie podejrzenia astmy oskrzelowej w 15 przypadkach oraz przewlekłej obturacji w 11 przypadkach - wylicza dr Dabrowiecki.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia na POCHP na świecie umiera rocznie 3 miliony osób z 210 mln chorujących. W Polsce choruje na nią blisko 2 miliony osób z czego jedynie w 50 proc. przypadków choroba jest rozpoznana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH