
Intensywne szkolenia i działania prewencyjne, a także wdrażanie do praktyki górniczej innowacji poprawiających bezpieczeństwo w kopalniach - to najważniejsze, obok prowadzenia akcji ratowniczych, zadania ratownictwa górniczego, obchodzącego w tym roku swoje 110-lecie na ziemiach polskich.
- Świadomość bezpieczeństwa i tworzenia ram bezpiecznego górnictwa była w Polsce pierwsza na kontynencie - stacja ratownictwa powstała w 1907 roku i była pierwszą w tej części świata - podkreślił podczas poniedziałkowej (18 września) debaty górniczej w Bytomiu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Organizatorem debaty, będącej częścią obchodów rocznicy 110-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego na ziemiach polskich, była Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego (CSRG). Należy ona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, a od niedawna jest także przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.
Wraz z ratownikami ze specjalistycznych jednostek, w Polsce jest niespełna 4,9 tys. ratowników górniczych. CSRG i okręgowe stacje ratownictwa odpowiadają m.in. za ich cykliczne szkolenie i podnoszenie kwalifikacji. Ratownicy ćwiczą w specjalnych komorach szkoleniowych, przechodząc testy w warunkach zbliżonych do naturalnych, wśród dymu, przy podwyższonej temperaturze i wilgotności.
System ratownictwa górniczego w Polsce tworzą - oprócz elitarnych, wyspecjalizowanych jednostek z centralnej i okręgowych stacji ratownictwa - przede wszystkim ratownicy zatrudnieni w kopalniach. Ich zadaniem są nie tylko dyżury i udział w akcjach po wypadkach, ale także wiele innych niebezpiecznych prac w wyrobiskach kopalń. Są oni okresowo szkoleni przez specjalistów z centralnej i okręgowych stacji ratownictwa.
Wśród nowości wprowadzanych obecnie do praktyki górniczej są m.in. nowy system łączności oraz bielizna z systemem wentylacji i odzież chłodząca. CSRG uczestniczyła w konsorcjach badawczych, które wypracowały innowacyjne rozwiązania.
System bezprzewodowej łączności dla ratowników górniczych, który umożliwia stały kontakt głosowy m.in. podczas akcji w podziemnych wyrobiskach. Oprócz łączności głosowej w dwóch kierunkach jednocześnie - jak w telefonii komórkowej - nowe rozwiązanie pozwala też na monitorowanie wybranych parametrów życiowych ratowników, przekazując informację np. o częstości akcji serca. Ponadto system daje możliwość lokalizowania ratowników.
Inne upowszechniane rozwiązanie to zestawy bielizny dla ratowników: z elementami chłodzącymi oraz z systemem wentylacji, a także wierzchnia odzież ochronna i urządzenie do pomiaru częstości skurczów serca. Intencją twórców nowej odzieży dla ratowników było stworzenie ubrań zapewniających bezpieczeństwo oraz oddawanie ciepła w celu zapobiegania przegrzaniu organizmu.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 05:57 Profilaktyka raka szyjki macicy powinna wyjść poza mury i sztywne godziny przyjęć?
- CZ, 21:25 Badanie: czy kampanie prozdrowotne mają realny wpływ na nasze życie?
- CZ, 21:09 Elbląg: nowy konkurs na dyrektora szpitala, tłumu chętnych nie widać
- CZ, 20:29 II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych: trwa rejestracja
- CZ, 20:02 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
- CZ, 19:18 Ekspert: wstępne wyniki programu KOS-zawał są bardzo zachęcające
- CZ, 19:10 Szczecin: w szpitalu w Zdrojach zoperowali skoliozę nowatorską metodą
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 5 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 6 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 7 Będą zmiany dotyczące SOR-ów i izb przyjęć. Posłowie pytają, resort tłumaczy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych