110 lat ratownictwa górniczego w Polsce Fot. PTWP/Andrzej Wawok

Intensywne szkolenia i działania prewencyjne, a także wdrażanie do praktyki górniczej innowacji poprawiających bezpieczeństwo w kopalniach - to najważniejsze, obok prowadzenia akcji ratowniczych, zadania ratownictwa górniczego, obchodzącego w tym roku swoje 110-lecie na ziemiach polskich.

- Świadomość bezpieczeństwa i tworzenia ram bezpiecznego górnictwa była w Polsce pierwsza na kontynencie - stacja ratownictwa powstała w 1907 roku i była pierwszą w tej części świata - podkreślił podczas poniedziałkowej (18 września) debaty górniczej w Bytomiu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Organizatorem debaty, będącej częścią obchodów rocznicy 110-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego na ziemiach polskich, była Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego (CSRG). Należy ona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, a od niedawna jest także przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

Wraz z ratownikami ze specjalistycznych jednostek, w Polsce jest niespełna 4,9 tys. ratowników górniczych. CSRG i okręgowe stacje ratownictwa odpowiadają m.in. za ich cykliczne szkolenie i podnoszenie kwalifikacji. Ratownicy ćwiczą w specjalnych komorach szkoleniowych, przechodząc testy w warunkach zbliżonych do naturalnych, wśród dymu, przy podwyższonej temperaturze i wilgotności.

 System ratownictwa górniczego w Polsce tworzą - oprócz elitarnych, wyspecjalizowanych jednostek z centralnej i okręgowych stacji ratownictwa - przede wszystkim ratownicy zatrudnieni w kopalniach. Ich zadaniem są nie tylko dyżury i udział w akcjach po wypadkach, ale także wiele innych niebezpiecznych prac w wyrobiskach kopalń. Są oni okresowo szkoleni przez specjalistów z centralnej i okręgowych stacji ratownictwa.

Wśród nowości wprowadzanych obecnie do praktyki górniczej są m.in. nowy system łączności oraz bielizna z systemem wentylacji i odzież chłodząca. CSRG uczestniczyła w konsorcjach badawczych, które wypracowały innowacyjne rozwiązania.

System bezprzewodowej łączności dla ratowników górniczych, który umożliwia stały kontakt głosowy m.in. podczas akcji w podziemnych wyrobiskach. Oprócz łączności głosowej w dwóch kierunkach jednocześnie - jak w telefonii komórkowej - nowe rozwiązanie pozwala też na monitorowanie wybranych parametrów życiowych ratowników, przekazując informację np. o częstości akcji serca. Ponadto system daje możliwość lokalizowania ratowników.

Inne upowszechniane rozwiązanie to zestawy bielizny dla ratowników: z elementami chłodzącymi oraz z systemem wentylacji, a także wierzchnia odzież ochronna i urządzenie do pomiaru częstości skurczów serca. Intencją twórców nowej odzieży dla ratowników było stworzenie ubrań zapewniających bezpieczeństwo oraz oddawanie ciepła w celu zapobiegania przegrzaniu organizmu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH