1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), za początek starości uznaje 60. rok życia. Wyróżnia w niej trzy etapy: wiek podeszły (od 60. do 75. roku życia), wiek starczy (od 75. do 90. roku) i wiek sędziwy (powyżej 90. roku życia).

Do najważniejszych problemów ludzi starszych można zaliczyć samotność, chorobę, inwalidztwo, życie w ubóstwie, poczucie nieprzydatności. W Polsce żyje obecnie ponad 6 mln osób starszych, wiele z nich jest niesamodzielnych.

Demografowie podkreślają, że osób starszych będzie coraz więcej. Stąd potrzeba stworzenia dla nich systemu świadczeń opiekuńczych, zapewnienia im dostępu do kultury i udziału w życiu społecznym.

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zapowiada, że zamierza powołać zespół ds. osób starszych; ma on opracować propozycje rozwiązań prawnych, dzięki którym niemożliwa byłaby dyskryminacja ze względu na wiek. Powstał także specjalny zespół ekspertów, który opracował projekt świadczenia opiekuńczego dla osób starszych. Miałoby ono obowiązywać od 2020 roku.

W 1950 roku na całym świecie żyło około 200 milionów osób w wieku powyżej 60 lat, dziś jest ich 500 milionów. Do 2020 roku liczba seniorów wyniesie miliard, a pięć lat później będzie to już 1,2 miliarda. Według prognoz, w 2020 roku średnia długość życia na świecie wyniesie 73 lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH