1 grudnia: obchody Światowego Dnia AIDS Fot. Archiwum

Na świecie żyje ok. 35 mln ludzi zakażonych wirusem HIV. Z powodu AIDS zmarło w ub.r. ok. 1,5 mln osób. Naukowcom nie udało się dotychczas opracować szczepionki przeciw HIV, ani leków eliminujących wirusa z organizmu. W poniedziałek obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.

Wsparcie dla osób żyjących z HIV można okazać, nosząc w tym dniu czerwoną wstążkę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła 1 grudnia Światowym Dniem AIDS w 1988 r. W związku ze skalą pandemii, w tym samym roku Zgromadzenie Ogólne ONZ wyraziło swoją troskę, podkreślając znaczenie obchodów tego dnia.

Według najnowszego raportu UNAIDS - programu ONZ, którego celem jest koordynacja i poprawa skuteczności działań poszczególnych krajów w walce z HIV i AIDS, pod koniec 2013 r. na całym świecie żyło ok. 35 mln ludzi zakażonych wirusem HIV.

Choć szacuje się, że w tym samym roku wirusem zakaziło się ok. 2,1 mln kolejnych osób, to jednak było ich o ok. 38 proc. mniej niż w roku 2001 r., co może napawać optymizmem. Zmniejszyła się także liczba zgonów spowodowanych AIDS - w 2013 r. z powodu tej choroby zmarło ok. 1,5 mln osób - to o 35 proc. mniej niż w 2005 r., tj. w szczycie epidemii.

Według najnowszych danych UNICEF, w latach 2005-2013 udało się uchronić 1,1 mln dzieci do 15. roku życia przed zakażeniem wirusem HIV - liczba nowych zakażeń zmalała w tym okresie o ponad 50 proc. Największy spadek - o ponad połowę - zanotowano w ośmiu afrykańskich państwach: Malawi, Etiopii, Zimbabwe, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Republice Południowej Afryki i Ghanie. Jest to efekt zwiększenia dostępu do profilaktyki przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko.

W Polsce od początku epidemii (1985 r.) do końca sierpnia 2014 r. zakażenie wykryto u 18 tys. 204 osób, jednak eksperci szacują, że liczba zakażonych w rzeczywistości jest co najmniej dwukrotnie wyższa. Na AIDS zachorowały 3 tys. 163 osoby; 1 tys. 283 osoby zmarły. Zdaniem specjalistów sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest stabilna - rocznie wykrywa się ok. tysiąca nowych zakażeń.

Według UNAIDS, by do 2030 r. opanować epidemię AIDS, do 2020 r. należy osiągnąć cel, który w skrócie określany jest jako "90-90-90". Chodzi o to, by do tego roku swój status serologiczny poznało co najmniej 90 proc. zakażonych wirusem, 90 proc. z tych osób otrzymywało leki antyretrowirusowe i by u 90 proc. leczonych na tyle ograniczyć liczbę kopii wirusa, by nie zakażali kolejnych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH