Statystycznie każdego dnia dwie osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV; co roku wykrywa się ponad 700 zakażeń tym wirusem. Na świecie każdego dnia zakaża się HIV ok. 7 tys. osób, z czego ok. 10 proc. stanowią dzieci. 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.

Krajowe Centrum ds. AIDS alarmuje, że rośnie liczba ryzykownych zachowań, a coraz więcej zakażonych HIV to ludzie młodzi.

- Podstawowym problemem w Polsce, jeśli chodzi o HIV/AIDS jest "demokratyzacja ryzyka" - nie mówi się już o grupach ryzyka, tylko o ryzykownych zachowaniach - podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Według ekspertów Polacy mają wiedzę na temat HIV/AIDS, nie stosują jej jednak w życiu codziennym i nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie.

Choć w początkowych latach epidemii AIDS główną drogą rozprzestrzeniania się zakażeń HIV w Polsce było używanie dożylnych środków odurzających oraz kontakty homoseksualne, obecnie obserwujemy wzrost liczby zakażeń będących konsekwencją ryzykownych zachowań seksualnych.

W ogólnej liczbie zakażeń przeważają mężczyźni, jednak w ostatnich latach wzrosła liczba zakażeń u kobiet, co wynika z rozprzestrzeniania się wirusa także wśród osób heteroseksualnych.

Krajowe Centrum ds. AIDS szacuje, że w Polsce blisko 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. Według Marzec-Bogusławskiej nowe zakażenia drogą kontaktów seksualnych mogłyby być zredukowane nawet o 30 proc., gdyby wszyscy zakażeni HIV dowiedzieli się o zakażeniu i przyjęli odpowiednie zachowania. Dlatego tak ważne jest robienie testów na obecność wirusa. Badania można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, których adresy podane są na stronie: www.aids.gov.pl.

Zdaniem ekspertów trzeba upowszechnić badania w kierunku HIV wśród kobiet w ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne uważa, że należy proponować je wszystkim ciężarnym już podczas pierwszej wizyty u lekarza. Obecnie badanie to zaleca się tylko kobietom z tzw. grupy ryzyka.

Opinię tę podziela rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz zaproponował doprowadzenie do takich zmian w przepisach, aby przeprowadzenie testu badającego poziom przeciwciał anty-HIV było proponowane dwukrotnie każdej kobiecie w ciąży, bez konieczności zaliczania jej do grupy ryzyka.

Polska była jednym z pierwszych krajów, który wprowadził bezpłatne leczenie dla osób z HIV/AIDS. Obecnie każdy chory ma dostęp do terapii. Niestety, jak podkreśla Marzec-Bogusławska, nasz kraj wciąż za mało środków przeznacza na działania profilaktyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH