1 grudnia - AIDS, nie daj szansy!

Tegoroczne obchody Światowego Dnia AIDS odbywają się pod hasłem "Test na HIV. Test na odpowiedzialność".

To także hasło tegorocznej kampanii propagującej ideę bezpłatnego i anonimowego testowania w kierunku HIV. W ramach kampanii zaplanowano plakaty i ulotki edukacyjne z wizerunkiem ambasadorów (Aleksandra Kwaśniewska, Jakub Wesołowski) zachęcające do wykonania testu w kierunku HIV. Materiały edukacyjne będą dostępne w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) na terenie kraju, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w placówkach służby zdrowia.

W tym roku Krajowe Centrum ds. AIDS zwróciło się do mediów z prośbą o zamieszczenie na pierwszej stronie lub na swoim logo czerwonej kokardki, symbolu solidarności z osobami zakażonymi.

Szacunkowe dane epidemiologiczne w Polsce wskazują wyraźnie, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej ponad dwukrotnie (a według niektórych ekspertów trzykrotnie wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV, czyli około 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. Polska w porównaniu do innych krajów (Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Holandia, Słowacja, Szwecja, Zjednoczone Królestwo) wykazuje najwyższy, ponad 50 proc. odsetek osób nieświadomych swojego zakażenia. Liczba badań w kierunku HIV w Polsce, choć z roku na rok coraz większa, jest wciąż zbyt mała.

– Obecnie w Polsce nie ma już grup ryzyka, szczególnie narażonych na zakażenia HIV, są natomiast ryzykowne zachowania. Dlatego każdy, kto kiedykolwiek miał kontakty seksualne z osobą, co do której nie miał pewności, czy jest zakażona HIV, albo przyjmował dożylnie narkotyki, powinien się przebadać – mówiła na konferencji prasowej Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS

Badania można wykonać w sposób anonimowy i bezpłatny w rekomendowanych przez Centrum ds. AIDS punktów konsultacyjno-diagnostycznych. Jest ich obecnie w całym kraju 28, tam można uzyskać również poradę przed wykonaniem testu i po otrzymaniu wyniku, niezależnie od tego, czy będzie on pozytywny, czy negatywny.

HIV może nie dawać objawów nawet przez kilka lat. Niektóre osoby mają objawy zakażenia już w ciągu kilku pierwszych miesięcy od zakażenia, ale inne mogą przez kilka lat cieszyć się pozornie dobrym zdrowiem.

W Polsce wszyscy zakażeni mają zagwarantowane bezpłatne leczenie antyretrowirusowe, któe finansowane jest przez resort zdrowia, a nie przez NFZ. Na przyszły rok ministerstwo przeznaczyło na ten cel wstępnie 170 mln zł. Leczenie jednej osoby kosztuje ok. 30-40 tys. zł rocznie.

Od 1985 roku, który uznawany jest za początek epidemii HIV/AIDS w Polsce, do końca września 2009 roku wykryto w Polsce ponad 12,5 tys. zakażeń. Stwierdzono 2289 zachorowań na AIDS, a 1019 chorych zmarło. Statystycznie każdego dnia prawie trzy osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu HIV – informuje PAP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH