Organizatorzy kampanii, skierowanej głównie do mężczyzn po 45. roku życia, w ramach programu zaplanowali łącznie kilka spotkań informacyjnych i edukacyjnych, które odbywać się będą w kilku miastach Polski. Pierwsze odbyło się w Rzeszowie, kolejne bedą organizowane w Bydgoszczy, Łodzi, Warszawie i Gdańsku.

Spotkanie w Rzeszowie jest pierwszym z cyklu. Honorowe patronaty nad spotkaniami objęli marszałkowie województw i prezydenci miast. Spotkania skierowane są również do przedstawicieli służb mundurowych, wyższych uczelni, instytucji i organizacji pozarządowych, a także przedstawicieli mediów.

Jak poinformowała koordynatorka programu Anna Tchorzewska, spotkania edukacyjne są adresowane nie tylko do mężczyzn, ale także ich rodzin, aby wiedzieli, w jaki sposób mogą wspierać i pomagać swoim bliskim dotkniętym chorobą.

- Dzięki dotarciu do tej grupy osób inicjatorzy programu chcą edukować mężczyzn i ich najbliższych w kierunku profilaktyki raka prostaty. Brak dostatecznej wiedzy na temat choroby oraz możliwości jej leczenia, a także skrępowanie spowodowane ewentualną wizytą u lekarza urologa to główne przyczyny dużej zachorowalności w Polsce - wyjaśniła Tchorzewska.

Zaznaczyła też, że uczestniczący w spotkaniach lekarze oraz przedstawiciele organizacji pacjentów będą przekonywać mężczyzn do wykonywania badań, które pomogą wykryć raka gruczołu krokowego.

Podczas spotkania inauguracyjnego urolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im Fryderyka Chopina w Rzeszowie, Jacek Tereszkiewicz powiedział, że szacuje się, iż zapadalność na raka stercza (prostaty) w Polsce wynosi 16 na 100 tys. mężczyzn i jest znacznie niższa niż np. w USA, ale już umieralność - 12 osób na 100 tys. jest znacznie wyższa niż w USA i krajach UE. Wpływa na to m.in. niska świadomość społeczna i niechęć mężczyzn do przebadania się w tym kierunku.

Zaznaczył także, że czynniki powodujące zapadalność na raka gruczołu krokowego są nie do końca znane. Wiadomo jednak m.in., że dwa razy większe ryzyko wystąpienia raka prostaty są u mężczyzn, których ojcowie mieli raka stercza. Ryzyko to znacznie wzrasta, gdy na chorobę tę cierpieli jeszcze np. bracia.

Tereszkiewicz zapewnił jednak, że istnieją pewne działania profilaktyczne, m.in. dieta bogata w selen, witaminę E, beta- karoten, kwasy nienasycone oraz wystawianie się na promienie słoneczne, które mogą zmniejszyć ryzyko.

Organizatorami programu „Rak to nie wyrok” są: Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarawskiego i Fundacja „Wygrajmy zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH