Po województwie lubuskim, pomorskim i małopolskim akcja


Tylko profilaktyka może uchronić młodych ludzi przed skutkami narkomanii – mówił podczas konferencji inicjującej kampanię na terenie Mazowsza ks. Bogusław Jankowski, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej. Ks. Jankowski, opierając się na własnych doświadczeniach z pracy z młodzieżą uzależnioną w ośrodku w Pruszkowie pod Warszawą przekonywał, że zaledwie ok. 30 proc. narkomanów wyrywa się z nałogu, resztę problem zabija.

W ramach działań profilaktycznych właśnie, z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży powstał program, którego autorką jest Małgorzata Ajszpur – pedagog, zaangażowana  w sprawy walki z narkomanią.

W ramach programu przygotowano film skierowany nie tylko do tych, którzy pierwszą styczność z narkotykami mają już za sobą, ale także do tych, którzy zastanawiają się, czy spróbować. Opracowano również scenariusze zajęć wychowawczych i programy telewizyjne prezentujące doświadczenia uzależnionej młodzieży.

Zarejestrowane na taśmie opinie specjalistów ds. uzależnienia, terapeutów a także świadectwa młodych osób uzależnionych mają poszerzyć wiedzę na temat przyczyn i konsekwencji zażywania narkotyków oraz sposobów i możliwości pomocy osobie uzależnionej.

Film ma być prezentowany także rodzicom uczniów, by nauczyli się rozpoznawać, czy ich dziecko bierze narkotyki oraz jakie są możliwości i formy udzielenia im pomocy.

Inicjatorom akcji udało się zainteresować nią władze wojewódzkie samorządowe i oświatowe, bez których wsparcia realizacja programu byłaby niemożliwa.

Skala problemu w województwie mazowieckim – jak przyznał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, jest duża.

– Co roku kilkanaście tysięcy młodych ludzi wymaga doraźnej pomocy lekarskiej z powodu brania narkotyków, ale tylko niewielka ich część trafia do poradni i poddaje się terapii. Przy tym – dodaje wojewoda – obniża się wiek tzw. inicjacji narkotykowej.

Obecny na konferencji Waldemar Roszkiewicz  - członek zarządu urzędu marszałkowskiego zapewnił, że docenia również wagę problemu i twierdzi, że problem wynika m.in. z faktu, iż tkwimy w stereotypach i przekonaniu, że narkomania nie dotyka wszystkich jedynie rodziny z marginesu, tymczasem, jak podają statystyki, 80 proc. dzieci trafiających na leczenie pochodzi z tzw. dobrych domów.

Małgorzata Ajszpur nie podała niestety, które województwa jako następne przyłączą się do akcji, ale zapewniła, że czynią intesywne starania o objęcie działaniami profilaktycznymi całego kraju.

– Przecież to oczywiste, że taka jest konieczność. Przyzna to każdy, kto ma  świadomość powodów, dla których należy powiedzieć stop narkotykom. Wszystko to przecież po to, żeby młody człowiek nie szukał jedzenia na śmietniku, żeby trzynastolatka nie prostytuowała się i żeby jej matka z powodu kłopotów nie przeżyła zawału – przekonywała Ajszpur.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH