Żeby sprawdzić ubezpieczenie, szpital kseruje druki ZUS; reakcja RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w sprawie niezgodnej z prawem praktyki pozyskiwania i przetwarzania danych osobowych pacjentów, mającej na celu poświadczenie faktu posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.

W piśmie do GIODO rzecznik prosi o zbadanie sprawy pozyskiwania i przetwarzania danych osobowych pacjentów w Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w O. (z uwagi na fakt, że sprawa jest w toku RPO nie wymienia nazwy miasta).

Ze skargi do RPO wynika, iż w placówce nakazano personelowi medycznemu kserowanie dokumentacji pacjentów zawierającej dane dotyczące uzyskiwanych przez nich dochodów (np. druki ZUS RMUA, czy wyciągi bankowe). Równocześnie pracownicy zostali zobowiązani do poświadczania kopii za zgodność z oryginałem i potwierdzania tego faktu własnoręcznym podpisem.

Jak przypuszcza RPO, celem tych działań ma być poświadczanie faktu posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Przedstawiona praktyka budzi poważne zastrzeżenia w świetle postanowień art. 51 Konstytucji RP.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie odpowiedział jeszcze na pismo RPO.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH