Zbieraj rachunki za leczenie za granicą

Brak europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego w czasie urlopu w innym kraju UE nie przekreśla szans na odzyskanie pobranych opłat za udzielone tam świadczenia zdrowotne.

Praktycznie we wszystkich krajach Wspólnoty obowiązuje zasada współpłacenia. Dlatego Polak, który zamierza spędzić wakacje w Hiszpanii, we Włoszech czy Francji, musi się liczyć z tym, że korzystając tam z pewnych świadczeń, będzie musiał za nie zapłacić z własnych pieniędzy.

Te koszty, mimo że przed wyjazdem turysta wyrobi europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) dającą prawo do leczenia na zasadach obowiązujących w danym kraju, nie zostaną zwrócone przez krajowego ubezpieczyciela, czyli NFZ - przypomina Dziennik.

Polak, który spędza urlop w innym państwie unijnym, aby otrzymać zwrot wydatków poniesionych w tym czasie na leczenie, musi korzystać z publicznego systemu lecznictwa. Niemniej jednak nawet tam może dojść do sytuacji, że lekarz nie będzie respektował EKUZ i będzie uzależniał udzielenie świadczenia od opłaty.

Jeśli chcemy probować odzyskać część pieniędzy, po powrocie do Polski - jak pisze Dziennik - należy udać się do oddziału NFZ i tam złożyć odpowiedni wniosek wraz z rachunkiem (fakturą), która potwierdzi poniesione koszty. Narodowy Fundusz Zdrowia po jego rozpatrzeniu zwraca niesłusznie poniesione wydatki. Jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Cała procedura, w zależności od oddziału Funduszu, może potrwać od półtora miesiąca do nawet pół roku.

 

Więcej: http://zdrowie.dziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH