Wielu bezrobotnych nie ma zamiaru skorzystać z pomocy urzędów pracy, rejestrują się jedynie po to, by mieć bezpłatna opiekę medyczną.

Stopa bezrobocia w Polsce systematycznie spada. Zdaniem ekonomistów liczba bezrobotnych unikających podjęcia pracy jest jednak wciąż zbliżona. Część z nich pracuje w szarej strefie; bycie bezrobotnym gwarantuje im świadczenia socjalne – pisze Rzeczpospolita.

Profesor Janusz Czapiński uważa, że spora część tych osób, które zarejestrowały się w urzędach, a rzeczywiście nie są bezrobotne, zrobiła to, bo chce mieć zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną.

– To od wielu lat jest dla nas prawdziwy i poważny problem - przyznaje Czesława Ostrowska, wiceminister pracy, i dodaje, że resort wspólnie z Ministerstwem Zdrowia jesienią przedstawi zmianę sposobu ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych. – Za wcześnie, by podawać szczegóły – zastrzega  tłumacząc, że w tym roku z Funduszu Pracy na składki zdrowotne za bezrobotnych przeznaczonych jest ok. 500 mln zł.

Bezrobotni nie płacą składek na ubezpieczenie zdrowotne. Składki opłacane są z Funduszu Pracy. Gdy wprowadzono te ubezpieczenia na początku 1999 roku, w ciągu czterech miesięcy bezrobocie wzrosło o ok. 2,5 proc. tylko dlatego, że ok. 350 tys. ludzi nagle zarejestrowało się w urzędach pracy.

– Teraz mamy podobną sytuację, bo jeszcze pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu wprowadzono przepisy rozszerzające listę tych, za których ma płacić FP. Zlikwidowano zasadę, że jedna składka za bezrobotnego pozwalała na korzystanie ze świadczeń medycznych całej rodzinie. Tak więc teraz rejestrują się oboje: bezrobotny mąż i żona, która nie pracuje i nie chce, bo wychowuje dzieci – tłumaczy Czesława Ostrowska.

Według Ostrowskiej powiązanie prawa do leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia z rejestracją w urzędzie pracy jest też poważnym kłopotem dla urzędów pracy.

– Nigdy służby pracownicze nie będą efektywnie pomagać ludziom szukającym i potrzebującym pracy, jeśli jednocześnie muszą wydawać dziesiątki tysięcy zaświadczeń związanych ze świadczeniami dla bezrobotnych, pośredniczyć w przekazywaniu pieniędzy do NFZ oraz rozmawiać z tymi, którzy wcale tej pomocy nie potrzebują – dodaje wiceminister Ostrowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH