Zagraniczny urlop bez polisy: za nasze leczenie zapłacą prawnuki?

Wypadek lub choroba za granicą mogą skończyć się koniecznością zapłacenia za leczenie setek tysięcy złotych. Wielu Polaków nie ubezpiecza się jednak przed wyjazdem z kraju. Nie ma też wiedzy, co gwarantuje polisa lub Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

- Nasi rodacy nie mają wyobraźni, ani wiedzy, ile mogą wynieść koszty leczenia za granicą - ocenia prezes Biura Szkód Ubezpieczeniowych i Assisstance Coris Varsovie Paweł Paluszyński.

Rekordzistce za trzytygodniowe leczenie w USA wystawiono rachunek w wysokości 1 mln 700 tys. dolarów. I nie ma żadnych instancji odwoławczych. Oznacza to zadłużenie się na pokolenia.

Większość turystów nie przywiązuje dużej wagi do zakresu swych ubezpieczeń na czas zagranicznych urlopów.

- Ogólne warunki ubezpieczeń turystycznych czyta dokładnie zaledwie około 30 proc. kupujących polisy. Aż 86 proc. osób, które słyszały o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, nigdy nie sprawdzało zakresu ubezpieczenia, jakie daje EKUZ - podkreśla prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Prądzyński.

W różnych krajach różnie bywa

Prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak zwraca z kolei uwagę, że nie wszystkie kraje, do których chętnie i często wyjeżdżają Polacy, są objęte Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego.

- Do takich krajów należą np. Chorwacja czy Turcja. Oznacza to, że ubezpieczenie oferowane przez NFZ w ogóle tam nie działa. W takich sytuacjach ubezpieczenie dodatkowe jest jedyną formą zapewnienia sobie właściwej ochrony - mówi Korsak. Bywa też tak, że karta EKUZ działa tylko teoretycznie. Taka sytuacja występuje na niektórych greckich wyspach, gdzie w ogóle nie ma publicznej ochrony zdrowia, trzeba zatem korzystać z prywatnej.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz dodatkowo: Norwegię, Islandię, Szwajcarię i Lichtenstein (należące do EFTA). EKUZ uprawnia do świadczeń zdrowotnych podczas pobytów turystycznych. Na podstawie Karty Polakom przysługuje taki sam koszyk świadczeń medycznych, jak obywatelom państwa Unii lub EFTA, w którym się znajdą. Nie oznacza to jednak, że zakres świadczeń jest taki sam w każdym kraju.

- Warunki i zakres ubezpieczenia wynikającego z karty EKUZ są różne w poszczególnych państwach, a w przypadku np. transportu medycznego do Polski czy prywatnej opieki zdrowotnej, w zasadzie w ogóle nie ma możliwości refundacji takich kosztów - zaznacza wiceprezes TU Europa SA Krzysztof Mędrala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH