Od lat w Polsce funkcjonuje przepis pozwalający urzędnikom twierdzić, że ubezpieczona osoba ma prawo raz na dwa lata wykupić u optyka szkła z przysługującą zniżką. Tyle tylko, że zniżka jest ledwie widoczna, nawet przez najlepsze okulary. Za jedno szkło NFZ zwraca... 4 zł 20 gr.

Z taką regulacją walczą m.in. trzy posłanki, które 18 marca ub. r. złożyły interpelację do min. zdrowia Ewy Kopacz. Wprawdzie skupiają się w niej na współpracy optyków z NFZ, ale podnoszone w niej sprawy wskazują też na sytuację osób, którym należy się refundacja za okulary - informuje Gazeta Lubuska.

Posłanki podkreślają, że NFZ odnosi wartość refundacji do ceny hurtowej najtańszych na rynku mineralnych szkieł okularowych, całkowicie pomijając wartość pracy optyka. Efektem tego jest ustalenie limitów cenowych na poziomie dalece odbiegającym od faktycznej wartości okularów, a nawet wartości samych obrobionych szkieł okularowych.

Piszą też o absurdalnie rozbudowanych procedurach rozliczeniowych, narzucanych optykom, co sprawia, że coraz więcej zakładów rezygnuje ze współpracy z NFZ, ograniczając tym samym dostęp ubezpieczonych do należnych im refundowanych świadczeń.

Za jedno szkło NFZ zwróca 4 zł 20 gr. Czyli za okulary 8 zł 40 groszy. Takie są przepisy - informuje NFZ, dodając, że wysokości dopłat do szkieł nie ustala Fundusz, lecz wynika ona z rozporządzenia ministra zdrowia z 17 grudnia 2004 r.  Już w 2004 r. kwota ta była kabaretowa. Ale jest obowiązująca do dzisiaj.

Do ministerialnej absurdalnej cegiełki NFZ dołożył jednak też swoją. Bo, żeby dostać te 8 zł 40 gr, trzeba najpierw zbadać wzrok u okulisty, który ma umowę z Funduszem. Potem poprosić go, żeby wystawił zlecenie na specjalnym druku. Trzeba go jeszcze potwierdzić w oddziale NFZ. Z potwierdzonym zleceniem możemy udać się do optyka, ale tylko takiego, który ma umowę z NFZ - pisze Gazeta Lubuska.

Jak przez to wszystko przebrniemy, czeka nas nagroda w postaci 8 zł 40 gr. Jedynie przy wadzie powyżej 10 dioptrii NFZ zrefunduje nam po 22 zł 40 gr za każde szkło.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH