Za mało pieniędzy na leczenie nieubezpieczonych. Będzie ustawowo określone finansowanie z budżetu? Dotacja wyniesie 320,23 mln zł rocznie, Fot. PTWP

Rząd pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ma on wprowadzić przepis przejściowy, umożliwiający finansowanie świadczeń dla nieubezpieczonych z dotacji budżetowej.

Dotacja wyniesie ona 320,23 mln zł rocznie, a jej przekazywanie miałoby następować co miesiąc w 12 transzach.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski informował, że do 22 czerwca trwały konsultacje społeczne proponowanej nowelizacji. Ministerstwo Zdrowia zapozna się z nimi i w połowie lipca zaprezentuje samorządom ostateczny kształt zmian w ustawie.

- Projekt dotyczy bardzo ważnego elementu, czyli wprowadzenia przepisów, które będą umożliwiały pokrycie z budżetu państwa kosztów świadczeń kierowanych w publicznym systemie ochrony zdrowia do osób nieubezpieczonych. Ta sprawa wymaga pilnego rozstrzygnięcia - wyjaśniał Cezary Cieślukowski.

Będą przepisy przejściowe
Opublikowane 2 czerwca propozycje zmian w ustawie o świadczeniach zakładają, żeby do końca 2018 r. wprowadzić przepis przejściowy, zgodnie z którym finansowanie świadczeń dla świadczeniobiorców innych niż ubezpieczeni odbywało się w ramach dotacji budżetowej w ustalonej z góry kwocie 320,23 mln zł rocznie.

 Jednocześnie zapowiedziano, że NFZ będzie monitorował sytuację w tym zakresie i przedstawi ministrowi informację, która posłuży do opracowania alternatywnego pozalegislacyjnego trwałego rozwiązania w zakresie sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych osobom nieubezpieczonym.

Będzie ono stosowane po zakończeniu obwiązywania rozwiązań zawartych w projekcie ustawy. Jego przygotowanie zalecił Zespół ds. Programowania Prac Rządu w ustaleniach z 11 marca 2015 r.

Z zaproponowaną w projekcie noweli ustawy kwotą 320 mln zł nie zgadza się Naczelna Izba Lekarska.

Zaczęło się od skargi na ministra zdrowia
- Kwota wskazana w art. 2 projektu ustawy (320,23 mln zł rocznie) jest zbyt mała. Tym bardziej że w uzasadnieniu projektu ustawy nie wskazano sposobu wyliczenia tej kwoty, a Narodowy Fundusz Zdrowia w niedalekiej przeszłości wskazywał kwotę 900 mln zł jako niezbędną do pokrycia kosztów leczenia osób nieubezpieczonych - twierdzi Naczelna Izba Lekarska.

Kwota ok. 900 mln zł o jakiej wspomina NIL była podawana w 2013 r. przez Agnieszkę Pachciarz, wówczas prezes NFZ. Wtedy prezes NFZ zaproponowała wzrost dotacji z budżetu państwa o 938,7 mln zł. W planie na 2013 r. na ten cel było przewidziane 217 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH