ZUS unieważnia zwolnienia lekarskie, pacjenci idą po następne

Przeprowadzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontrole zwolnień lekarskich często kończą się ich unieważnieniem. Powodem jest na ogół niestawienie się do kontroli, nawet, gdy wezwany uczynił to nie ze swojej winy - informuje "Nasz Dziennik".

Problem ten dotyczy wielu osób, które bądź przez opieszałość poczty bądź z innych względów (np. przebywają nie w domu, a u rodziny, która się nimi opiekuje) nie odebrały w terminie wezwania na kontrolę. Jeśli ktoś nie stawi się na badanie, traci prawo do zwolnienia i zasiłku, często niesłusznie.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, ZUS ma duży deficyt i wszelkimi sposobami stara się znaleźć oszczędności, również w wydatkach na wypłatę zasiłków chorobowych. Tylko że i te oszczędności mogą być iluzoryczne. Nierzadko osoby, którym cofnięto zwolnienia z powodów administracyjnych, idą po prostu znowu do lekarza i dostają nowe. Sami pracownicy ZUS potwierdzają, że to częsta praktyka. Taka droga jest zdecydowanie szybsza i skuteczniejsza niż pisanie odwołań do Zakładu i czekanie na ich rozpatrzenie lub wnoszenie sprawy na drogę sądową.

W 2012 r. ZUS skontrolował ponad 550 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy oraz zaświadczeń lekarskich. W 39,5 tys. przypadków (nieco ponad 7 proc.), zwolnienia lekarskie zostały cofnięte.

Więcej: www.naszdziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH