Jak już pisaliśmy premier Donald Tusk zlecił nadzwyczajną kontrolę przebywających na zwolnieniach lekarskich Polaków. Od 1 sierpnia ZUS realizuje program

W ostatnich tygodniach ZUS przeprowadza wzmożone kontrole pracowników, którzy często przebywają na krótkotrwałych zwolnieniach lekarskich i lekarzy wystawiających najwięcej zwolnień. Za wypisywanie fałszywych zwolnień lekarzom grozi cofnięcie upoważnienia do ich wystawiania.

Kontrole będą przeprowadzali zatrudnieni w ZUS lekarze orzecznicy i pracownicy oddziałów ZUS. Obecnie około 180 lekarzy zajmuje się kontrolą orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

– Wnikliwie będziemy kontrolowali zwolnienia lekarskie, które mogą budzić wątpliwości co do liczby dni niezdolności do pracy z tytułu określonego schorzenia. Baczną uwagę zwrócimy także na osoby, które często korzystają z krótkotrwałych zwolnień lekarskich, uzyskują zwolnienia od różnych lekarzy – stwierdza na łamach Gazety Prawnej Grażyna Wawrzyńczyk-Kaplińska, naczelny lekarz ZUS oraz dyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego.

– Sprawdzimy również takie osoby, które korzystają z kolejnych zasiłków albo są pozbawione prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich. Wzmożoną kontrolą chcemy objąć również tych, którzy składali w swoich firmach zwolnienia po siedmiu dniach, co skutkowało obniżeniem zasiłku o 25 proc. albo nie stawili się w terminie na badanie zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS – dodaje Wawrzyńczyk-Kaplińska.

W jaki sposób są kontrolowani chorzy? Lekarz orzecznik ZUS może przeprowadzić badanie pracownika w miejscu jego pobytu, lub w oddziale czy inspektoracie ZUS. Może także skierować taką osobę na badanie przez konsultanta ZUS, badania dodatkowe lub obserwację szpitalną. Może też zażądać od lekarza, który wystawił zaświadczenie lekarskie, udostępnienia dokumentacji lekarskiej będącej podstawą jego wystawienia, a także informacji i wyjaśnień w tej sprawie.

W wyniku kontroli lekarz orzecznik może ustalić wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż ta, która została określona w zaświadczeniu lekarskim. Może to jednak zrobić wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania ubezpieczonego i po analizie dokumentacji stanowiącej podstawę wystawienia zwolnienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH