Składka zdrowotna i składki ZUS wyższe o niecałe 5,5 zł, a zaliczki podatkowe mniejsze od kilkunastu do kilkuset złotych - to zmiany czekające samozatrudnionych w rozliczeniu za styczeń 2009 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców wzrosła w grudniu do 215,35 zł (poprzednio wynosiła 212,78 zł). Oznacza to, że w rozliczeniu PIT za grudzień 2008 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od zaliczek (zasady ogólne) i wpłat podatkowych (ryczałt i karta podatkowa) maksymalnie 185,44 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne. W rozliczeniu za poprzednie trzy miesiące było to 183,23 zł miesięcznie.

Rosną także składki płacone przez przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne. I tak składka na ubezpieczenie emerytalne nie może być niższa niż 347,68 zł (poprzednio 345,66 zł), na ubezpieczenie rentowe - niższa niż 106,87 zł (poprzednio 106,25), a na ubezpieczenie chorobowe - niższa niż 43,64 zł (poprzednio 43,39 zł).

W sumie z tytułu wszystkich tych składek, łącznie ze składką zdrowotną, trzeba będzie zapłacić 713,54 zł. Suma składek płaconych w poprzednich trzech miesiącach wynosiła 708 zł, co oznacza, że w rozliczeniu za grudzień (w przypadku opłacania składek wyłącznie za siebie do zapłaty do 12 stycznia 2009 r., z uwagi na to, że wynikający z przepisów 10 stycznia to sobota) trzeba będzie zapłacić o 5,46 zł więcej.

Składki w takiej wysokości będą uwzględniane dopiero w rozliczeniu podatkowym za styczeń (lub pierwszy kwartał, jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie) 2009 roku, czyli przy okazji zaliczki płaconej do 20 lutego. Odlicza się bowiem od dochodu (przychodu) - składki ZUS - lub podatku - składka zdrowotna - te składki, które zostały w danym okresie faktycznie zapłacone.

Ten ledwie odczuwalny wzrost obciążeń fiskalnych może być jednak zauważalny tylko przez podatników rozliczających się według liniowej stawki PIT, która pozostaje na poziomie 19 proc. Podatnicy rozliczający się według skali tak małej zmiany wysokości płaconych składek nie powinni w ogóle zauważyć z uwagi na to, że od 1 stycznia 2009 roku będą się rozliczać według nowych niższych stawek PIT, czyli 18 i 32 proc., zamiast dotychczasowych trzech: 19, 30 i 40 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH