Od 2010 r. od pensji wszystkich pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym będą odprowadzane składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przyjęcie poprawki oznacza, że pracodawca musi odprowadzać składki na ubezpieczenie wypadkowe od pensji pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Druga z przyjętych w piątek przez Sejm poprawek Senatu dotyczy obowiązku płacenia składek emerytalno-rentowych przez kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych.

Obecnie składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe opłaca za takie kobiety państwo, licząc je od kwoty zasiłku. Jeżeli jednak podejmą one pracę zarobkową będąc na urlopie, państwo przestaje odprowadzać za nie składki. Od tego momentu, zgodnie z przepisami obowiązujący od 1999 roku, kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym musi płacić składki sama. Ponieważ wiele kobiet składek nie płaciło, popadły one w wielotysięczne długi wobec ZUS. Zgodnie z przyjętą przez posłów senacką poprawką, po wejściu w życie nowelizacji ustawy, tj. po 1 stycznia 2010 r., długi te zostaną im umorzone.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje również, że kobiety pobierające zasiłek macierzyński lub wychowawczy zawsze będą miały liczone składki emerytalno-rentowe od kwoty pobieranego zasiłku, niezależnie od tego czy dodatkowo pracują, czy nie.

Nowelizacja usuwa także przepis ograniczający do 30 dni możliwość złożenia do ZUS wniosku o dobrowolne kontynuowanie płacenia składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Przewiduje ona, że osoba, która np. straciła zatrudnienie na umowę o pracę, będzie mogła zgłosić chęć dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno- rentowego w dowolnym terminie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH