Wpierw pilotaż dodatkowych ubezpieczeń

Ewa Kopacz zapowiedziała już, że w 2011 r. w dwóch województwach ma ruszyć program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli, którzy będą konkurencją dla NFZ, ale...

– Żadne konkretne informacje na temat pilotażu nie dotarły do nas – powiedziała nam Joanna Mierzwińska, rzeczniczka Dolnośląskiego OW NFZ.

– Cała nasza wiedza na ten temat to informacje prasowe – poinformował portal rynekzdrowia.pl Mariusz Szymański z Pomorskiego OW NFZ, który to region również ma być objęty pilotażem.

Niewiele jeszcze wiadomo o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Są jedynie założenia do projektu ustawy i prasowe wypowiedzi kierownictwa resortu zdrowia.

„Szpitale, które będą miały podpisane kontrakty zarówno z NFZ, jak i z prywatnym ubezpieczycielem, będą musiały planować wykonywanie świadczeń na cały rok. I nie będzie mogło być tak, że w jednym dniu szpital wykonuje tylko operacje dla pacjentów, którzy mają dodatkową polisę, a sale są całkowicie zamknięte dla tych, którzy leczą się za pieniądze z NFZ” – zapowiedziała w Gazecie Prawnej min. Kopacz.

Zapewniła, że w projekcie ustawy znajdzie się mechanizm, który zapobiegnie wypychaniu z systemu pacjentów korzystających tylko z ubezpieczenia z NFZ. I dodała, że jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce, szpital musi liczyć się z tym, że NFZ najpierw go ukaże finansowo, a później zerwie z nim kontrakt.

Tymczasem minister zdrowia zabiega w resorcie finansów o wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób, które wykupią dodatkowe polisy zdrowotne. Mają one przekonać Polaków do nowych rozwiązań i rozwinąć rynek polis. Dla resortu finansów, który niechętnie odnosi się do pomysłu, byłoby to obciążenie kilkuset mln zł rocznie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH