Wielkopolskie: systematycznie wzrasta liczba wydawanych kart EKUZ NFZ przypomina, by przed wyjazdem sprawdzić, jakie zabiegi w danym państwie jest refundowane. Fot. Archiwum

Już 4,5 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego wydano w Wielkopolsce w pierwszych dniach 2018 r. - wynika z danych wojewódzkiego oddziału NFZ. Wzrost zainteresowania EKUZ jest systematyczny - w 2017 r. liczba wydanych kart zwiększyła się o 47 tys.

Jak przekazała Magdalena Rozumek z Wielkopolskiego OW NFZ, "rosnąca liczba wydanych EKUZ jest bardzo dobrym sygnałem, ponieważ oznacza, że coraz więcej osób wyjeżdża poza Polskę z ochroną, jaką daje karta".

W 2016 r. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ wydał ponad 268 tys. sztuk EKUZ, w 2017 r. - 315 218, czyli o ponad 47 tys. więcej. Tylko w pierwszych siedmiu dniach tego roku wystawionych zostało już 4,5 tys. kart.

Rozumek przypomniała, że większe zainteresowanie wydaniem karty, powoduje - zwłaszcza bliżej terminu rozpoczęcia ferii czy wakacji - dłuższy czas oczekiwania na wydanie karty. NFZ apeluje więc do wszystkich właścicieli kart o sprawdzenie terminu jej ważności. W Wielkopolsce ferie zimowe rozpoczną się w tym roku 10 lutego i potrwają do 25 lutego.

- Jeśli mają państwo EKUZ wydaną już wcześniej, np. latem ubiegłego roku, prosimy o sprawdzenie daty ważności karty zanim udacie się po nową. Zdarza się coraz częściej, że osoby mające ważną jeszcze kartę, niepotrzebnie przyjeżdżają do oddziału lub delegatur po nową. Dzięki ubiegłorocznej zmianie w przepisach okres ważności karty wydawanej np. osobom zatrudnionym na umowę o pracę lub prowadzących działalność gospodarczą - został wydłużony do jednego roku. Sprawdzenie ważności posiadanej karty zaoszczędzi czas - zaapelowała Rozumek.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest potwierdzeniem ubezpieczenia w powszechnym systemie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, czyli kraju członkowskim Unii Europejskiej. Wyjeżdżając do państw Wspólnoty i zrzeszonych w EFTA, w przypadku nagłym zostaniemy potraktowani tak, jak pacjenci tego państwa.

NFZ przypomina, by przed wyjazdem sprawdzić, jakie zabiegi w danym państwie jest refundowane, czyli znajduje się w koszyku tzw. świadczeń gwarantowanych.

- Może się bowiem zdarzyć, że za niektóre świadczenia będziemy musieli zapłacić lub do nich dopłacić - na zasadach takich, jak mieszkańcy danego państwa - dodała Rozumek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH