Na leczenie w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby zdrowia. Ponad połowa użytkowników money.pl uważa, że prywatne ubezpiecznie poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ten portal.

Aż 70 procent internautów money.pl deklaruje zainteresowanie wykupem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Połowa pytanych wskazała to rozwiązanie jako alternatywę, czyli chciałaby mieć możliwość skorzystania z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, zamiast obowiązkowo przekazywać składki do kasy NFZ. Co czwarty ankietowany prywatne ubezpieczenie uważa za dobre uzupełnienie obecnego.

Najwięcej zwolenników (blisko 77 procent) prywatne ubezpieczenia mają - co nie dziwi - wśród osób młodych (w wieku 25-34 lata). Ciekawe jest to, że osoby zbliżające się do emerytury (55-64 lata) deklarują większe zainteresowanie polisami zdrowotnymi niż przedstawiciele grupy wiekowej 45-54 lata. W pierwszej zainteresowanie wynosi 70, w drugiej 67 procent.

Ankietowani, którzy nie zdecydowaliby się na zakup prywatnego ubezpieczenia, najczęściej jako przyczynę wskazują fakt że, nie stać ich na to. Inni twierdzą, że wystarczy im zakres obecnych świadczeń albo że prywatne świadczenia zdrowotne zapewnia im już pracodawca.

Pieniądze mają duże znaczenie również dla osób skłonnych zainwestować w prywatne ubezpieczenie. Najbardziej akceptowalny przez nie przedział to 51-150 złotych.

Nawet ci badani, którzy chcieliby całkowicie zrezygnować ze składek na NFZ na rzecz prywatnych ubezpieczeń, nie godzą się na wysokie składki. W tej grupie blisko połowa (46 procent) wskazała na 51-150 złotych.

Polisę w wyższej cenie zaakceptowałby co prawda co trzeci zwolennik pełnej rezygnacji z usług NFZ, ale ponad 300 złotych skłonny jest wydać tylko jeden na dziesięciu z nich.

Blisko co trzeciego ankietowanego do prywatnego ubezpieczenia zachęciłaby ulga podatkowa. Taki pomysł pojawił się w resorcie zdrowia, nie spotkał się jednak z akceptacją ministerstwa finansów. Zdecydowana większość badanych uważa, że powinniśmy mieć możliwość wyboru pomiędzy ubezpieczeniem publicznym a prywatnym.

Obecnie osoba, która zarabia 1500 złotych brutto miesięcznie przekazuje do NFZ ponad 110 złotych. Pracownik z pensją 3 tys. brutto płaci około 310 złotych. Zdaniem większości badanych przez Money.pl to odpowiedni poziom. Na podwyżki nie zgadza się połowa z nas.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH