Srebrna Karta wykupiona w warszawskim Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przez małżeństwo emerytów miała im zagwarantować dostęp do lekarzy wszystkich specjalności oraz pełen zakres badań diagnostyczno-laboratoryjnych. Dopiero w aneksie do umowy znalazła się informacja, że posiadaczami kart pacjenta CSK MSWiA mogą zostać osoby, które nie ukończyły 65. roku życia.

Aneks do umowy dotarł do emerytów pocztą, miesiąc po tym, jak małżeństwo zdecydowało się zapłacić 100 zł brutto od osoby za skorzystanie z komercyjnych usług szpitala. Okazało się wówczas, że jako klientów lecznicy eliminuje ich nie tylko wiek. Jeden z punktów regulaminu korzystania z karty mówił bowiem, że w jej ramach nie będą wykonywane zabiegi związane z chorobami, na które pacjent był leczony przed podpisaniem umowy.

Aneks ograniczył też dostępność bezpłatnych świadczeń. Wiele badań w ramach abonamentu można wykonać tylko raz lub dwa razy w roku. Konsultacja internisty przysługuje dwa razy w miesiącu, a specjalisty – raz.

Małżeństwo zrezygnowało ze Srebrnej Karty i poinformowało o sprawie biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Uzyskało jednak odpowiedź, że placówka ma prawo wpisać do umowy cywilnoprawnej wszystko, co uzna za stosowne.

Dyrekcja CSK MSWiA nie chce sprawy komentować, a Wioletta Paprocka, rzecznik MSWiA, wyjaśnia, że małżeństwo zostało poinformowane przez dział marketingu o planowanych zmianach dotyczących zakresu świadczeń medycznych.

- Wiek pacjenta ma wpływ na zakres świadczonych usług, szpital ma więc prawo inaczej traktować pacjentów powyżej 65. roku życia – ocenia rzecznik MSWiA.

- Zachowanie szpitala jest naganne moralnie, pamiętajmy jednak, że abonamenty są oferowane na bazie umowy cywilnoprawnej – mówi Jerzy Serafin z biura rzecznika praw pacjenta przy mazowieckim oddziale NFZ. – Pacjenci nie muszą liczyć na prywatne usługi medyczne, ponieważ w ramach ubezpieczenia w Funduszu mają zagwarantowaną bezpłatną opiekę lekarską.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH