Wakacyjne pułapki zdrowotne, czyli z EKUZ nie opłaci się całego leczenia

Komisja Europejska wezwała Hiszpanię do złożenia wyjaśnień ws. odmów honorowania europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Do końca lipca Hiszpania ma odpowiedzieć, dlaczego obywatele UE nie mogą korzystać z tamtejszych szpitali publicznych, głównie w turystycznych regionach, na takich samych zasadach jak Hiszpanie.

Zdarzało się, że obcokrajowcy byli błędnie poinformowani, że karta ubezpieczenia zdrowotnego jest nieważna, jeśli nie mają ubezpieczenia podróżnego. Inni pacjenci byli przekonani, że korzystają z opieki medycznej w ramach EKUZ, a później wręczano im rachunek za leczenie lub przesłano go do ubezpieczyciela. Zresztą te ostatnie sytuacje dotyczą nie tylko Hiszpanii.

- Wpływają do nas nieliczne sygnały o niehonorowaniu EKUZ w krajach UE. Wynikają przede wszystkim z tego, że pacjent trafia do placówki prywatnej w danym państwie unijnym, a nie do placówki, która ma podpisaną umowę z publicznym ubezpieczycielem. Mieliśmy kilka takich informacji, np. z Niemiec - informuje nas Magdalena Szefernaker z Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ.

Warto dodać, że do czwartku (6 czerwca) NFZ wydał 9 778 345 Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Ale wróćmy do napiętnowanej przez KE Hiszpanii. Publiczna opieka medyczna jest tam bezpłatna. Posiadacz EKUZ może korzystać ze świadczeń pogotowia, przychodni, ośrodków zdrowia lub szpitali działających w ramach państwowej służby zdrowia (ich wykaz można uzyskać w wydziałach zdrowia lokalnych władz - Consejerías Sanitarias, Servicios Regionales de Salud i lokalnych oddziałach Instituto Nacional de Seguridad Social) na takich samych zasadach jak obywatele hiszpańscy.

Zagraniczne pułapki zdrowotne
Są jednak pułapki, przed którymi przestrzega Narodowy Fundusz Zdrowia. Radzi np., żeby w Hiszpanii korzystać ze świadczeń w godzinach przyjęć dla pacjentów leczonych w ramach państwowej opieki zdrowotnej, gdyż w innym przypadku ubezpieczony zostanie uznany za pacjenta prywatnego.

Ponadto zawsze należy zaznaczyć, że chce się być traktowanym zgodnie z przepisami UE i przedstawiać lekarzowi lub personelowi szpitala EKUZ oraz dowód tożsamości. Nie wystarczy podanie lekarzowi numeru identyfikacyjnego karty. Musi on osobiście zobaczyć EKUZ, zachować kopię karty i zweryfikować dane pod kątem zgodności ze wzorem określonym w przepisach unijnych.

W nagłych przypadkach można zgłaszać się bezpośrednio do szpitala (w innych sytuacjach konieczne jest skierowanie od lekarza ogólnego do określonego szpitala). Należy jednak zażądać umieszczenia na sali wieloosobowej, w przeciwnym razie zostanie się potraktowanym jak pacjent prywatny, który płaci za leczenie z własnej kieszeni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH