W czerwcu powstanie raport dotyczący orzecznictwa o zdolności do pracy W czerwcu powstanie raport dotyczący orzecznictwa o zdolności do pracy. Fot. Archiwum

Do końca czerwca ma się zakończyć przegląd polskiego systemu orzecznictwa dot. niezdolności do pracy - poinformowała PAP prof. Gertruda Uścińska, szefowa międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

W lutym premier Beata Szydło powołała prof. Uścińską (prezes ZUS) na przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma wypracować nowy system orzecznictwa w Polsce. W zespole zasiadają przedstawiciele m.in. PFRON, ministerstwa zdrowia, obrony narodowej oraz KRUS.

Prof. Uścińska zapowiedziała w rozmowie z PAP, że najprawdopodobniej 23 czerwca zespół będzie dyskutował nad specjalnym raportem ws. orzecznictwa w Polsce. - Raport będzie stanowił diagnozę stanu prawnego, diagnozę organizacyjną, zasad orzecznictwa, kosztów - wyjaśniała.

Zaznaczyła, że nad raportem pracuje grupa ekspertów. - Jesteśmy na dobrym poziomie zaawansowania, ustalenia tego, co w tej chwili w Polsce mamy. Mamy zróżnicowanie systemy, które wymagają większego zintegrowania i skoordynowania - mówiła prof. Uścińska.

Zwróciła uwagę, że przegląd systemu orzecznictwa jest szeroki. - To jest nie tylko przegląd zasad orzekania dla różnych systemów, to jest także przegląd, jak te systemy są zorganizowane, jeżeli chodzi liczbę osób obsługujących te systemy, kosztów wydawanych orzeczeń, problemów z ustaleniem tego kosztu - mówiła prezes ZUS.

Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że kolejnym etapem prac zespołu będzie opracowanie nowych propozycji dotyczących zmian w systemie orzecznictwa. - Po drugim etapie będziemy pracować nad założeniami do nowej propozycji. To mamy zrobić do końca roku, tak, aby projekt regulacji prawnych powstał na początku przyszłego roku - przypomniała.

Prezes ZUS oceniła, że system orzecznictwa w Polsce jest zbyt zróżnicowany. - Jest rozproszony. Wymaga co najmniej daleko idącego uporządkowania - uważa.

W marcu szefowa MRPiPS zapowiedziała, że do końca roku zespół ma przedstawić propozycje zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności. Resort szczególnie interesuje kwestia orzecznictwa związana z niesamodzielnością.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH