Postulat zakładający utworzenie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych w Szczecinie z delegaturą w Gorzowie Wielkopolskim wystosowali w środę do minister zdrowia wojewodowie zachodniopomorski Marcin Zydorowicz i lubuski Helena Hatka.

Projekt ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego zakłada utworzenie siedmiu towarzystw w miejsce dotychczasowych 16 wojewódzkich oddziałów NFZ. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt został w sierpniu przekazany do konsultacji społecznych.

Według tych planów Zachodniopomorskie ma zostać włączone do Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych w Poznaniu, a Lubuskie – do oddziału wrocławskiego.

- Po analizie projektu ustawy oraz potrzeb naszych obu województw wspólnie z panem wojewodą Zydorowiczem doszliśmy do wniosku, że utworzenie jednego Towarzystwa na województwo zachodniopomorskie i lubuskie z centralą w Szczecinie i delegaturą w Gorzowie byłoby o wiele korzystniejsze zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy - wyjaśniła wojewoda Helena Hatka.

Zdaniem wojewodów, za takim rozwiązaniem przemawia przygraniczne położenie obu regionów oraz współorganizacja ratownictwa medycznego obejmująca sytuacje katastrof czy zdarzeń masowych, a także transport medyczny.

Proponowane rozwiązanie ma swoje uzasadnienie także w zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych – czytamy we wspólnym liście wojewodów. Wojewodowie mają nadzieję, że wspólny głos zostanie wzięty pod uwagę przy ostatecznych pracach nad ustawą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH