Postulat zakładający utworzenie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych w Szczecinie z delegaturą w Gorzowie Wielkopolskim wystosowali w środę do minister zdrowia wojewodowie zachodniopomorski Marcin Zydorowicz i lubuski Helena Hatka.

Projekt ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego zakłada utworzenie siedmiu towarzystw w miejsce dotychczasowych 16 wojewódzkich oddziałów NFZ. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt został w sierpniu przekazany do konsultacji społecznych.

Według tych planów Zachodniopomorskie ma zostać włączone do Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych w Poznaniu, a Lubuskie – do oddziału wrocławskiego.

- Po analizie projektu ustawy oraz potrzeb naszych obu województw wspólnie z panem wojewodą Zydorowiczem doszliśmy do wniosku, że utworzenie jednego Towarzystwa na województwo zachodniopomorskie i lubuskie z centralą w Szczecinie i delegaturą w Gorzowie byłoby o wiele korzystniejsze zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy - wyjaśniła wojewoda Helena Hatka.

Zdaniem wojewodów, za takim rozwiązaniem przemawia przygraniczne położenie obu regionów oraz współorganizacja ratownictwa medycznego obejmująca sytuacje katastrof czy zdarzeń masowych, a także transport medyczny.

Proponowane rozwiązanie ma swoje uzasadnienie także w zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych – czytamy we wspólnym liście wojewodów. Wojewodowie mają nadzieję, że wspólny głos zostanie wzięty pod uwagę przy ostatecznych pracach nad ustawą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH