W Sejmie drugie czytanie projektu ustawy o transgranicznej opiece zdrowotnej

Podczas drugiego czytania projektu ustawy o tzw. transgranicznej opiece zdrowotnej w Sejmie przedstawiciele wszystkich klubów podkreślali, że takie przepisy są potrzebne, aby jak najszybciej wdrożyć zapisy dyrektywy unijnej i uregulować kwestie leczenia za granicą.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma wdrożyć przepisy unijnej dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej i stworzyć ramy prawne umożliwiające zwrot kosztów leczenia w innych państwach członkowskich UE.

Marek Hok (PO) podkreślał, że ustawa powinna wpłynąć na poprawę jakości i dostępności świadczeń dla polskich pacjentów. Zapowiedział, że klub Platformy będzie głosował za tym projektem. Także Marek Gos (PSL) w imieniu swojego klubu zapowiedział poparcie dla projektu. Jak mówił, pogodzenie interesów polskich pacjentów z zapisami dyrektywy nie było łatwe, jednak ocenił, że udało się to w tym projekcie ustawy.

- Klub SLD będzie głosował za tą ustawą, ale nie dlatego, że jest dobra, ale dlatego, że polski pacjent oczekuje czegokolwiek - mówił z kolei Piotr Chmielowski w imieniu swojego klubu.

Waleria Hrynkiewicz (PiS) zaznaczyła, że taka ustawa jest w Polsce bardzo potrzebna, ponieważ implementacja dyrektywy jest poważnie opóźniona - dyrektywa weszła w życie w październiku 2013 r. Jednocześnie podkreśliła, że jej klub krytycznie ocenia projekt m.in. dlatego, że przewidziano w nim, iż decyzja o zwrocie kosztów należy do NFZ oraz brakuje dokładnie wykazanych motywów odmowy przez NFZ zwrotu kosztów leczenia. - Limit roczny może powodować poważne opóźnienia w zwrocie kosztów bez prawa do odsetek za zwłokę w zwrocie - dodała.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przypomniał, że środki planowane rocznie z NFZ na pokrycie kosztów leczenia Polaków za granicą w ramach opieki transgranicznej to ok. 1 mld zł. - Ta ustawa nie wpłynie na skrócenie kolejek pacjentów do leczenia w Polsce, a wręcz przeciwnie, bo przekaże za granicę część środków finansowych, które mogłyby być przeznaczone na funkcjonowanie publicznych placówek ochrony zdrowia w Polsce - ocenił.

- W Polsce motywacją do wyjazdów nie jest jakość świadczeń, ale długość oczekiwania na świadczenia zdrowotne, więc jeżeli w przyszłym roku rozwiążemy problem kolejek, wówczas motywacja, aby wyjeżdżać za granicę na leczenie, będzie dużo mniejsza - powiedział wiceminister.

Według projektu uprawniony do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce pacjent będzie mógł otrzymać zwrot kosztów leczenia w innym państwie UE według stawek stosowanych przy rozliczaniu kosztów takich samych świadczeń w Polsce. W tej kategorii mieszczą się również produkty lecznicze i wyroby medyczne zakupione w innym niż Polska państwie członkowskim UE.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH