W NFZ możliwe zwolnienie z dodatkowej opłaty przy ubezpieczeniu

Osoba chcąca ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ, która co najmniej trzy miesiące nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, musi się liczyć z tym, iż poza składką poniesie dodatkową opłatę.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wysokość opłaty dodatkowej uzależniona jest od okresu niepodlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także od wysokości dochodu przyjętego jako podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Aby uniknąć ponoszenia tej należności, wnioskodawca może przedstawić w Funduszu dokumenty stwierdzające datę ustania ostatniego tytułu ubezpieczenia zdrowotnego (np. świadectwo pracy, decyzję urzędu pracy o pozbawieniu statusu bezrobotnego, zaświadczenie płatnika) bądź dokumenty mogące potwierdzić, że nie mógł wcześniej uzyskać ubezpieczenia (np. z uwagi na brak zamieszkiwania w Polsce).

Powyższa opłata jest wymagalna jedynie w przypadku trzymiesięcznej i dłuższej przerwy w ubezpieczeniu zdrowotnym, a nie w sytuacji trzymiesięcznego (i dłuższego) nieopłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Więcej: www.gazetaprawna.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH