Ulgi na polisy zdrowotne powinny skrócić kolejki do lekarzy

Eksperci Polskiej Izby Ubezpieczeń uważają, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne to sposób na udrożnienie systemu służby zdrowia.

Podkreślają jednak, że do rozwoju dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, potrzeba przede wszystkim stworzenia całościowego systemu finansowania ochrony zdrowia. Eksperci rynku ubezpieczeń rekomendują wprowadzenie systemu, który zakładałby powszechność prywatnych ubezpieczeń przy jednoczesnym kierowaniu się zasadą solidaryzmu społecznego.

– Model ten zapewniałby wszystkim lepsze standardy opieki medycznej, a dodatkowo rozwiązałby największą bolączkę systemu służby zdrowia, czyli kolejki do lekarzy oraz długi czas oczekiwania na zabiegi – wypowiada się dla serwisu bankier.pl dr Adam H. Pustelnik, prezes zarządu Signal Iduna Polska Towarzystwo Ubezpieczeń SA.

W jego opinii, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne rozwiązywałby problem ciągłego niedoboru gotówki w publicznym systemie ochrony zdrowia. Ważnym elementem w rozwoju rynku ubezpieczeń zdrowotnych byłoby również wprowadzenie ulg podatkowych na polisy zdrowotne.

– Z pewnością byłaby to zachęta dla osób gotowych płacić dodatkową składkę dobrowolną za świadczenia limitowane bądź trudno dostępne w systemie publicznym – zapewnia dr Pustelnik.

Zdaniem eksperta, barierą dla rozwoju prywatnych ubezpieczeń jest z pewnością brak odpowiednich regulacji prawnych.

– Jeśli takie regulacje zostaną ustanowione, wówczas ubezpieczyciele we współpracy z firmami medycznymi mogliby być odpowiedzialni za stworzenie oferty i zakresu dostępnych w ramach polis świadczeń – zapewnia.

Polisa zdrowotna miałaby być korzystniejsza od abonamentu w prywatnym centrum medycznym. Placówki te znajdują się głównie w większych miastach. Decydując się na polisę, pacjent miały dostęp do kilkuset lecznic w kraju. Mógłby się udać do dowolnego lekarza lub przychodni, a zwrot kosztów wizyty następowałby na podstawie rachunku lub faktury. Nawet gdy ulubiony lekarz, u którego zawsze się leczy, nie byłby zatrudniony w jednej z przychodni, która ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH