Ulga podatkowa na ubezpieczenia dodatkowe dopiero od 2013 r.?

Ministerstwo Finansów (MF) nie zgadza się na wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Resort zdrowia liczy na to, że ulgę będzie można wprowadzić, ale z opóźnieniem.

Jak wynika z oficjalnego stanowiska, które przekazało portalowi rynekzdrowia.pl Ministerstwo Finansów, w wyniku uchwalenia ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), do ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późń. zm.) dodany został art. 112c, ograniczający możliwość przyjmowania przez Radę Ministrów projektów ustaw mogących wpływać negatywnie na budżet państwa.

Jak tłumaczą w resorcie finansów, stosownie do postanowień przytaczanego przepisu w okresie objęcia Polski przez Komisję Europejską procedurą ograniczenia nadmiernego deficytu, Rada Ministrów nie może przyjmować projektów ustaw określających nowe zwolnienia, ulgi i obniżki, których skutkiem finansowym może być zmniejszenie dochodów jednostek sektora finansów publicznych.

„Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie zawartą w projekcie ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych propozycję wprowadzenia ulgi podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wydatków na zapłatę składki na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, która powodowałaby skutki finansowe polegające na zmniejszeniu dochodów budżetu państwa - przyjęcie rozwiązania w tym zakresie pozostaje w sprzeczności z uregulowaniami art. 112c ustawy o finansach publicznych” - czytamy w stanowisku Ministerstwa Finansów.

Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że trwają rozmowy z Ministerstwem Finansów, które mają służyć ustaleniu kiedy ulga podatkowa dla osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne będzie możliwa do wprowadzenia.

Minister Ewa Kopacz w Programie I Polskiego Radia zgodziła się z argumentacją ministra finansów, że póki mamy procedurę nadmiernego deficytu, to żadnych ulg nie będzie. Minister podkreśliła, że obecne stanowisko nie wynika z niechęci ministra finansów Jacka Rostowskiego do pomysłu ulgi podatkowej, ale ze zobowiązań unijnych.

Resort zdrowia rozważa umieszczenie ulgi podatkowej w ustawie o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, jednak zapisy ustawy miałyby uzależniać termin jej wprowadzenia od obecności Polski w unijnej procedurze ograniczenia nadmiernego deficytu.

Minister zdrowia Ewa Kopacz wyraziła nadzieję, że ulga podatkowa dla osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne będzie możliwa już w 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH