Ubezpieczenia zdrowotne w Holandii: pacjent płaci za wybór, państwo pamięta o najsłabszych

Podczas dyskusji nad koncepcją wprowadzenia w Polsce dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych eksperci przywołują m.in. zasady finansowania świadczeń obowiązujące od 2006 roku w Holandii. Zasadniczą cechą niderlandzkiego rozwiązania jest to, iż żaden obywatel nie może znajdować się poza systemem.

Jeśli kogoś nie stać nawet na podstawowe ubezpieczenie, to państwo mu doń dopłaci. Uczestnictwo w holenderskim systemie ubezpieczeń zdrowotnych jest obowiązkowe dla wszystkich i nawet najbiedniejsi muszą mieć takie ubezpieczenie, choćby na najniższym poziomie.

W Holandii działa kilkadziesiąt prywatnych firm ubezpieczeniowych. Wynika to z założeń, które rząd Holandii przyjął reformując system ochrony zdrowia. W ich myśl firmy ubezpieczeniowe mają konkurować między sobą zarówno ceną oferowanych pakietów, jak i zakresem proponowanych usług wchodzących w skład poszczególnych pakietów.

Modułowe korzystanie z oferty
– Jeden publiczny płatnik nie ma żadnych bodźców, aby w sposób efektywny wykorzystywać nasze pieniądze – zaznacza Łukasz Zalicki z firmy doradczej Ernst & Young, dodając, że efektywny system ochrony zdrowia powinien być jak najbardziej konkurencyjny:

– W Holandii wprowadzenie konkurencji po stronie płatników spowodowało spadek cen, lepsze wykorzystanie zasobów i wyższą jakość świadczonych usług. Wdrożenie tego systemu nastąpiło 1 stycznia 2006 roku, ale prace nad nią rozpoczęto w 1986 roku. Mam nadzieję, że nam to tak wiele czasu nie zajmie – mówi Łukasz Zalicki.

Każdy Holender sam wybiera firmę ubezpieczeniową. Może ją zmieniać, jednak nie częściej niż raz w roku. Osoby do 18. roku życia nie płacą składki ubezpieczeniowej. Czyni to za nie rząd. Po ukończeniu 18 lat obywatel nabywa prawo i obowiązek uczestnictwa w systemie na własny koszt. Aby przystąpić do systemu trzeba mieć dowód osobisty i czipową kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Dokładną listę zabiegów i procedur, które osoba ubezpieczona ma „za darmo”, czyli w ramach wybranego i opłaconego przez siebie pakietu usług medycznych, określa umowa zawarta z firmą ubezpieczeniową. Wybierając droższy pakiet, ubezpieczony zyskuje więcej możliwości i szerszy zakres opieki medycznej, wybierając tańszy – otrzymuje mniej świadczeń gwarantowanych.

Aby umożliwić osobom korzystającym z tańszych pakietów pełniejszy udział w systemie opieki zdrowotnej i nie zamykać im dostępu do droższych świadczeń, przewidziano możliwość „modułowego” korzystania z ofert ubezpieczeniowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH