USA: prezydent Obama omawiał z Demokratami strategię obrony Obamacare Jeśli Obamacare zostanie zlikwidowana, w 2021 r. aż 24 mln Amerykanów może pozostać bez żadnego ubezpieczenia zdrowotnego Fot. Archiwum

Prezydent Barack Obama spotkał się w środę (4 stycznia) za zamkniętymi drzwiami na Kapitolu z Demokratami, by ustalić strategię obrony reformy opieki zdrowotnej zwanej Obamacare. Republikanie, którzy mają większość w obu izbach Kongresu, chcą zlikwidować tę reformę.

Prezydent, którzy rzadko odwiedza Kongres, potraktował tę wizytę - jak pisze Washington Post - jako część programu przedstawiającego osiągnięcia jego administracji przed przekazaniem władzy ekipie Donalda Trumpa.

Po spotkaniu na Kapitolu sekretarz prasowy Białego Domu Josh Earnest podkreślił m.in., że "prezydent jest głęboko zaniepokojony planami obalenia ustawy o opiece zdrowotnej, która zapewniła dodatkowo ubezpieczenia ponad 20 milionom Amerykanów". Obama apelował, by społeczeństwo przyłączyło się do batalii o jej zachowanie.

Republikanie zgłosili we wtorek w Senacie projekt ustawy budżetowej wraz z instrukcją dla Izby Reprezentantów i komisji senackich, aby rozpocząć działania uchylające Ustawę o Przystępnej Opiece Zdrowotnej (ang. Affordable Care Act), regulującą Obamacare.

Ponieważ ustawy budżetowe mogą przejść zwykłą większością głosów, mniejszość demokratyczna nie będzie miała ich tyle, aby zastosować obstrukcję parlamentarną (tzw. filibuster), do czego potrzeba minimum 60 głosów (na 100) i zablokować zamierzenia Republikanów.

Affordable Care Act (ACA) został uchwalony przez Kongres w 2010 roku głosami Demokratów. Przyniósł w polityce zdrowotnej USA najistotniejsze zmiany od czasu utworzenia w 1969 roku programów dla seniorów Medicare i osób ubogich Medicaid. Ułatwił nabywanie prywatnych planów ubezpieczeń zdrowotnych osobom, które nie miały zagwarantowanego dostępu do tego rodzaju usług przez pracodawców. Rozszerzył też świadczenia Medicaid w około trzech piątych amerykańskich stanów.

Według US Census Bureau, urzędu zajmującego się spisem ludności, w 2010 roku 16 proc. Amerykanów nie miało żadnego ubezpieczenia, obecnie jest to 9,1 proc.

Według telewizji CNBC, jeśli Obamacare zostanie zlikwidowana, to liczba osób bez żadnego ubezpieczenia zdrowotnego może wzrosnąć do poziomu wyższego niż przed wdrożeniem tej reformy - do 24 mln do 2021 roku.

Ustawa sprawiła też, że firmy ubezpieczeniowe nie mogą, tak jak dawniej, odmawiać usług osobom, które już wcześniej nabawiły się poważnych schorzeń lub cierpią na choroby wrodzone.

W opinii Washington Post reforma Obamacare doprowadziła też między innymi do rozszerzenia profilaktycznej opieki dla starszych Amerykanów przez Medicare; w ministerstwie zdrowia powstało też "centrum innowacji", które zadaniem jest ograniczanie wydatków na leczenie poprzez kontrolę lekarzy oraz wprowadzanie zachęt do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH